kosmogram

Kosmogram to zdjęcie nieboskłonu w momencie, w którym się urodziłaś. Ta jedyna na świecie i unikalna odbitka będzie dla ciebie jak lustro, w którym będziesz mogła się przejrzeć. Pokaże twoje możliwości i słabości bez oceniania. Tylko ten, który patrzy w lustro ocenia. Lustro pokazuje tylko jak jest. Czy jesteś gotowa, by przyjąć prawdę o sobie? Ja byłam i jeśli się zastanawiasz jak to jest, pokazuję ci fragment nagrany podczas mojej analizy kosmogramu, którą zrobiła dla mnie Martyna Pachucka z Cosmic Sans – Astrologia.

Dlaczego chcesz zrobić analizę kosmogramu (i dlaczego każdy teraz chce)?

Mówi się, że astrologia to poszukiwanie siebie.

Dlatego analiza kosmogramu to narzędzie do zrozumienia twojej osobowości, zachowań, pełnego potencjału i dynamik wpływających na całe twoje życie. Bardzo podoba mi się stwierdzenie, które przeczytałam:

Astronomowie pragną poznać jaki kształt mają niebiosa, podczas gdy astrologowie poszukują jego znaczenia. Astrologia jest poezją astronomii.

Obecnie astrologia przeżywa istny renesans.

Nawet wśród moich znajomych nikogo nie dziwią już takie stwierdzenia jak: odłożę to na czas, kiedy Merkury wyjdzie z retrogradacji, okadzę mieszkanie i kryształy białą szałwią w nów Księżyca, a nawet: przechodzę ciężko mój powrót Saturna. w końcu mieszkam w Warszawie i wspólne omawianie wniosków z terapii czy 8-stopniowa poranna rutyna self-care nikogo nie dziwi.

.

I to chyba w mieście najbardziej czuć tę tęsknotę za powrotem do natury.

Żyliśmy w przeświadczeniu, że mamy moc panowania nad przyrodą. Miała być maszyną, która powinna przynosić zyski.

Po okresie przesycenia materializmem, nawet influencerki modowe diametralnie zmieniły kierunek i namawiają do minimalizmu, blogerzy podróżniczy – do zbudowania domu, a biznesowi guru wszelkich strategii – do ucieczki do aśramu.

Po tym widać, że powracamy do przyrody i z powrotem czujemy się jej częścią. 🪐🌱

„Astrologia interpretuje obserwowana paralelę między zjawiskami zachodzącymi w Kosmosie i zmianami w życiu jednostek lub całych społeczności.” (cytat z książki: „Mandala życia”)

W złączeniu ze światem przyrody i poczuciu jedności z kosmosem może pomóc astrologia. Każdy z nas ma bowiem miejsce w tym kosmicznym porządku – może być to bardzo intrygujące, ale i uwalniające.

Astrologia posługuje się symbolicznym językiem, który dzięki swojej barwności przemawia do naszej wyobraźni. kosmogram

A dzięki swojej logiczności sprawia, że krzyczymy aha! I nagle wszystko ma sens.

Dla kogoś, kto jest gotowy posłuchać, za pomocą archetypów ukaże przed nim wszystkie lekcje, przez które prowadzi go życie, a także sposoby i kierunki, w jakich może pokierować swoją energię.

„Nie ma człowieka, który z pełną świadomością mógłby ośiwadczyć, że dokładnie poznał i w pełni rozumie samego siebie. Dlatego większośc ludzi błąka się i gubi w zakamarkach własnej natury, nigdy nie wykorzystjąc więcej niż małą częśc swojego potencjału. Czy astrologia może służyć jakąś pomocą? (…) Astrolog może nakreślić pełną sylwetkę człowieka, wskazując między innymi na napięcia i konflikty wymagające rozładowania, specjalne uzdolnienia, elementy dezintegrujące osobowość, wreszcie potencjalne obszary największych możliwości indywidualnego oraz społecznego rozwoju jednostki. Astrolog pomaga więc osiągnąć to, co C.G Jung nazwał pełną integracją osobowści.” (cytat z książki „Mandala życia”)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Astrobabe (@astrobabe.pl)

W dodatku astrologia ma iście matematyczną strukturę (wykresy, tabele!) i zaspokaja potrzeby logicznego umysłu.

Analiza kosmogramu nie jest wyrocznią nieuchronnego losu, ale metodą na poznawanie swojej natury, odkrycie swojego miejsca we wszechświecie.

Astrologia daje nam do ręki mapę. Dzięki tej mapie wiemy, jaki mamy teren do pokonania i na co się przygotować, ale mapa nie powie nam, co wydarzy się na pewno. To po prostu kolejne narzędzie w naszych rękach. Astrologia nie neguje zatem naszej sprawczości.

Rozwój. To chyba najlepsze słowo klucz, jeśli chodzi o astrologię. Analiza kosmogramu jest jak palec wskazujący na rzeczywistość. Pomaga nam widzieć siebie w sposób szczery. 

Spotkanie z astrologiem zabiera kilka godzin, a w tym czasie poziom naszej świadomości może zostać wyniesiony tak wysoko, że osiągnięcie tego samego zajęłoby wiele godzin terapii, wiele książek i wiele rozwojowych filmów na YouTube. https://www.instagram.com/p/CFWbtEToa6h/

Na jakiej podstawie wiemy, że taka analiza jest prawdziwa?

Cokolwiek rodzi się lub jest dokonane w danym momencie, na zawsze jest już naznaczone energią tego momentu.

Analizując kosmogram, bierzemy pod uwagę godzinę, datę i miejsce urodzenia. Dlaczego narodzin? Ponieważ wtedy zaczyna się nasz indywidualny rytm życia.

Są różne teorie, które wyjaśniają, dlaczego to, o czym powie ci astrolog podczas twojej analizy, będzie trafne.

Teoria nr 1: pola elektromagnetyczne

Zasad ta zakłada istnienie subtelnie zrównoważonych pól elektromagnetycznych w obrębie Układu Słonecznego oraz wewnątrz człowieka. Oznacza to, że układ nerwowy człowieka jest wrażliwy na zmiany zachodzące w środowisku kosmicznym. Kosmogram pokazuje konfigurację, wobec których dana osoba jest najbardziej wrażliwa.

Teoria nr 2: Twój wewnętrzny Wszechświat, czyli jako w niebie, tak i na ziemi

„Pitagoras nauczał, że człowiek jest mikrokosmosem, czyli odzwierciedleniem Wszechświata (makrokosmosu) w miniaturze i wszystkie prawa świata zewnętrznego mają swoje odpowiedniki w świecie wewnętrznym. Jest to fundamentalne twierdzenie astrologii” (cytat z książki „Mandala życia”) Wszechświat jest jednym całościowym systemem.

W obrębie tej wielkiej całości istnieją mniejsze całości, których struktury, układy i funkcje odpowiadają strukturom, funkcjom i układom większej całości. Zatem w człowieku istnieje cały wszechświat w postaci mikrokosmosu.

Dlatego bardzo trafna jest ta definicja:

„Kosmogram astrologiczny jest wykresem, który pozwala nam zrozumieć energie i rytmy kosmosu (większej całości) oraz ich działanie u poszczególnych ludzi.”

Teoria nr 3: to Twoja karma

„We are not human beings having a spiritual experience. We are spiritual beings having a human experience.” Pierre Teilhard de Chardin

Można powiedzieć, że to ja wybrałam taki, a nie innym moment urodzenia, żeby przepracować takie, a nie inne aspekty. Żeby ewoluować. O tym mówi konkretny rodzaj astrologii – astrologia ewolucyjna.

The stars are not to blame – one nie wpływają na nas w jakiś magiczny sposób. Astrologia to nie czytanie z gwiazd. Jest bardziej oparta na zmienności światła i na porach roku.

Każdy z archetypów (dwunastka zaczyna się od Barana, kończy na Rybach) przedstawia określoną fazę rozwoju człowieka.

Baran jest impulsywny, niecierpliwy jak dziecko, wszystko musi mieć teraz i nie zna „później” – na ścieżce rozwoju porównywany do niemowlęcia. Byk zajmuje się zabezpieczaniem, kontaktem z naturą, odkrywaniem świata dookoła – to kolejna faza rozwoju. I tak w przechodzimy przez cały Zodiak.

Tak jak wspomniałam wcześniej, cokolwiek rodzi się lub jest dokonane w danym momencie, nosi cechy tego momentu. I tak, jeśli ja urodziłam się pod koniec stycznia, który jest już okresem oczekiwania przed wiosną, przejawiam postawę oczekującą, mam rozwinięte zdolności obserwacyjne oraz dużą tendencję do przebywania w swojej w swojej głowie z pomysłami, które mam do zrealizowania. W ten sposób (pokrótce) opisuje się typowego Wodnika.

Astrologia jest studium tego, jak Ziemia współdziała ze swoim kosmicznym środowiskiem, jest też symbolicznym językiem matematycznej psychologii bazującej na obliczeniach astronomicznych. (cytat z książki „Mandala życia)

Co daje analiza kosmogramu?

Choć bardzo chciałabym wiedzieć podczas mojej rozmowy z Martyną, nie udało mi się uzyskać kluczowej dla mnie informacji: kiedy wyjdę za mąż?

Jest jednak wiele innych korzyści takiej analizy:

 • możesz docenić trudniejsze aspekty w swoim kosmogramie, jeśli interesujesz się rozwojem osobistym. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się trudne, być może będzie błogosławieństwem, bo pozwala zobaczyć, jakie mamy zasoby – niektóre z nich są nienazwane i zakopane jak skarby w najgłębszych pokładach gleby. Dla mnie „trudny” jest mój Księżyc w Raku. Nie cierpię go, bo nie pozwala mi oglądać filmów z małymi słodkimi pieskami, bo za bardzo na nich płaczę. Ale jeśli dobrze się temu przyjrzę, to stwierdzam, że dla kobiety to idealna konfiguracja: daje nieograniczony i obfity dostęp do opiekuńczości, intuicji i empatii
 • dostarcza narzędzia do wnikania pod powierzchnię ego, pod zasłonę oszukiwania samej siebie i odgrywania ról społecznych. Nie ma co się oszukiwać, że wolę podróżować i prowadzić długie dyskusje na temat kultury postmodernistycznej. To, co naprawdę sprawia mi przyjemność, to czysta i posprzątana kuchnia, kiedy wchodzę do niej o poranku po moją rytualną szklankę wody z cytryną
 • dostarcza modelu wzrostu i rozwoju. Wskazuje, nad czym dana osoba powinna pracować, jakie jest istotne znaczenie tego doświadczenia.
 • pomaga w pogłębieniu zaufania do siebie, potwierdzając przeczucia, intuicję i wewnętrzną wiedzę
 • daje poczucie bycia częścią czegoś większego. Wręcza mapę, dzięki której czujemy się pewniejsi ścieżek, po których kroczymy i nie zbaczamy już z drogi
 • najgłębsze uczucia i nieświadome pragnienia po takiej analizie zostają wyprowadzone na poziom świadomości

Czym różni się analiza kosmogramu od innych analiz osobowości?

No dobrze, powiesz, w takim razie mogę sobie zrobić test 16 personalities i też dowiem się czegoś o sobie. No więc tu niespodzianka: ten test był zrobiony na podstawie zasad rządzących astrologią!

Human Design również jest szczegółową analizą natury człowieka na poziomie świadomości i podświadomości. Pokazuje co powinniśmy robić, a gdzie błądzimy.

Jest jeszcze Test Gallupa, który określa wrodzone talenty. Pokazuje, jakie działania są dla naturalne, przez co najprostsze do wykonania i gdzie (w jakich obszarach) powinno się szukać w sobie potencjału.

Czym różni się analiza kosmogramu w astrologii zachodniej a wedyjskiej?

Znalazłam bardzo ciekawy artykuł na temat tego, czym różni się astrologia zachodnia i wedyjska i ponieważ ta druga jest dla mnie sporą tajemnicą – odsyłam do niego.

Na czym skupia się astrolog podczas analizy?

Astrologia rodem z ostatnich stron Poradnika Domowego skupia się tylko na naszym znaku słonecznym 🌞🌞🌞. Nie ma chyba nikogo, kto nie znałby swojego znaku zodiaku i nie podśmiewałby się z popularnych memów na temat chłodnych i bez serca Wodników czy Byków zgarniających całą kasę i wszystkie ciastka.

Słońce to centrum naszej osobowości. Jest tym, dzięki czemu działamy. Tak, jak Słońce znajduje się w centrum układu słonecznego, tak ego jest naszym centrum. 

Więc nic dziwnego, że tak bardzo skupiamy się na cechach naszej osobowości, które reprezentuje nasz znak zodiaku.

Na kosmogram trzeba jednak spojrzeć holistycznie. https://www.facebook.com/cosmicsansastro/photos/a.114845233686697/173543784483508/

Martyna opisuje to w naszym filmie – astrolog najpierw zwraca uwagę na najbardziej wyraźne tendencje, patrzy na całość, a dopiero potem przystępuje do analizy poszczególnych aspektów.

Jak pisze Steven Forrest w książce Głębia Nieba:

„Interpretacja to serce astrologii. Umiejętność splątywania razem wiadomości zawartych w znakach, domach, planetach, przeplatana ich, dostrzegania, w jaki sposób wpływają na siebie, jak wzajemnie coś z siebie wydobywają lub wzajemnie podcinają sobie skrzydła – to astrologiczna sztuka.”

Swoją sztukę Martyna zaczyna od:

 • Spojrzenia na rozłożenie planet, które ukazują określone tendencje. To wskazuje na podkreślenie konkretnych planet bardziej niż innych.
 • Sprawdzenia jakie planety znajdują się na osiach przecinających, bo one będą miały większe znaczenie niż inne planety. Ważne jest sprawdzenie, jak są aspektowane (dostają od innych planet „pomocną dłoń’” lub „kopniaka’”, w zależności od tego, jak są wobec siebie położone).
 • Jakie jest rozłożenie jakości: kardynalnej, zmiennej i stałej.
 • Jakie jest rozłożenie żywiołów: powietrza, ognia, wody, ziemi.
 • Czy zaznaczają się jakieś inne ciekawe aspekty, jak np. Stellium (położenie 3 planet w nie większej odległości jak 10 stopni) czy specjalny układ planet.
 • Jakie aspekty dominują (trygony, kwadratury, opozycje, itp.). To wskazuje na to, jak wiele napięć i sprzeczności ma w sobie dany człowiek
 • Jakie planety są oświetlone przez Światła astrologiczne – Słońce i Księżyc.

Jak samodzielnie zinterpretować kosmogram?

Żeby zinterpretować swój kosmogram (oraz żeby móc zrobić to z pomocą astrologa) potrzebujesz dokładnej godziny, daty i miejsca urodzenia. Możesz wpisać je na stronie internetowej, np. https://astro-charts.com/tools/new/birthchart/ i już zobaczysz swój kosmogram –  wykres urodzeniowy.

Analiza kosmogramu dla początkujących to sprawdzenie, w jakich znakach zodiaku i w jakich domach znajdują się Słońce, Księżyc i Ascendent. 

Słońce ustanawia naszą tożsamość. To motywacja do działania i wspomniane wcześniej ego. Księżyc reprezentuje uczucia i świat wewnętrzny. Natomiast Ascendent to sposób, w jaki się wyrażamy, maska, jaką zakładamy przed innymi.

”Słońce zna twoje ciało, Księżyc zna twoją duszę.”

W skrócie:

 • planety odpowiadają na pytanie: co? symbolizują cechy charakteru
 • znaki zodiaku: w jaki sposób? opisuje działanie planet. Znaki zodiaku są podzelone na jakości (kardynalna, stała, zmienna) i żywioły (ogień, powietrze, woda, ziemia). Ich struktura daje dużo informacji na temat naszego charakteru.
 • natomiast domy: gdzie? w jakim obszarze życia?
 • aspekty planet: opisują dynamikę naszego charakteru i sposób działania

To najbardziej podstawowa wiedza na temat interpretacji kosmogramu.

Kosmogram to mapa, która będzie przydatna zwłaszcza tym, który interesują się rozwojem osobistym i są gotowi przepracować i zintegrować poszczególne aspekty swojej osobowości. Ludzie mają potrzebę pewnego porządku i rozwoju, który kierowałby ich życiem i nadawał znaczenie. Poetycki i symboliczny język astrologii z pewnością to znaczenie nadaje. Z kolei logiczność i przewidywalność cykli przemawia do naszej prawej półkuli mózgu, która poszukuje porządku i racjonalności.

Ile kosztuje kosmogram?

Świat zapyta Cię kim jesteś, a jeśli nie znasz odpowiedzi, inni ją dla Ciebie zdefiniują.

Czy chcesz, żeby inni decydowali o Twoim potencjale?

Wszyscy mamy takie części siebie, które jednak chcielibyśmy pominąć. Jednak są to akurat te części, które, kiedy odkryte, mogą dokonać w nas ogromnej transformacji.

Astrologia pracuje z archetypami i metaforą. Jej język odwołuje się do psychologicznych reprezentacji obrazów, które wszyscy znamy bez względu na to, skąd pochodzimy. Za pomocą metafory trafia prosto do naszej duszy, która doskonale zna swój potencjał i wie kim jest. Tylko że lata społecznego uwarunkowania sprawiły, że zostaliśmy zdefiniowani przez innych wbrew temu, czego chciałaby ta nasza dusza.

Kiedy pokażę Ci Twój kosmogram możesz doświadczyć momentu typu „Aha!”.

Metaforyczny język astrologii pozwala nam wyciągnąć na powierzchnię to, co mieliśmy gdzieś ukryte w podświadomości.

Tak naprawdę nie chodzi o to, żebyś zastanawiała się, czy Twój słoneczny znak zodiaku ♐️♋️♈️ dobrze Cię opisuje, czy faktycznie masz takie potrzeby jak mówi opis Twojego znaku Księżyca 🌙. Ważne jest to, czy coś Cię rusza, kiedy to czytasz – jeśli tak, to jest to prawdziwe.

Kosmogram jest jak mandala, w którą wpisane są symbole (planety, znaki zodiaku), które reprezentują różne siły. Medytowanie mandali w buddyzmie i hinduizmie miało doprowadzić do stanu, w którym uświadamiamy zostają głębokie pokłady podświadomości.

Oczywiście, nie musisz medytować nad tym PDF-em, który Ci podeślę, ale wracaj do niego, żeby sprawdzić czy opisana w nim Wenus w znaku Raka, koniunkcja Jowisza z Chironem i Mars w pierwszym domu mają Ci do powiedzenia.

Zmieniaj przypisaną Ci definicję samej siebie, kwestionują ją i czule akceptuj siebie.

Bo kiedy zaakceptujesz siebie, cały świat Cię zaakceptuje.

kosmogram

Książki, na podstawie których pisałam ten artykuł (jeśli chcesz dalej eksplorować ten temat):

 • Steven Forrest, Głębia nieba
 • Stephen Arroyo, Astrologia i psychologia
 • Peter Orban, Astrologia jako terapia
 • Karen Hamaker-Zondag, Psychological Astrology
 • Chani Nicholas, You Were Born For This: Astrology for Radical Self-Acceptance
 • Jan Spiller, Astrology For The Soul
 • Rafał Prinke, Leszek Weres, Mandala życia
 • Elżbieta Kłobus, Księżyc – znaczenie i interpretacja
 • Mirosława Krokulska, Izabela Podlaska-Konkel, Podręcznik astrologii