tarot

Tarot to symboliczny język obrazów, który pomaga w połączeniu się z własną intuicją. 

Karty tarota są jak lustro, w którym przegląda się nasza podświadomość. Czasem, żeby zobaczyć to odbicie, potrzebujemy kogoś, kto lepiej opanował gramatykę języka, jakim jest tarot. Dlatego właśnie idziemy do wróżki tarocistki i prosimy o to, żeby przepowiedziała nam przyszłość pomogła nam zinterpretować karty. Skuteczność takiej konsultacji nie przejawia się jedynie w parapsychicznych zdolnościach tarocistki, ale w znajomości języka, jakim mówią karty. Nasze uszy usłyszą to, co nasza dusza i tak już wie. 

Natomiast same parapsychiczne zdolności to umiejętność relaksacji, nawiązania kontaktu z intuicją i odbioru rzeczywistości wielowymiarowo (poza 5 zmysłami).

Opowiadamy sobie historie, aby żyć (Joan Didion). 

Podobnie jest, kiedy, używamy talii kart tarota w domu. Nasz wzrok dostrzeże i zidentyfikuje istniejące w nas archetypy i pomoże wydobyć na powierzchnię to…co nasza dusza i tak już wie. 

Funkcje tarota bardzo dobrze podsumowuje Barbara Antonowicz-Wlazińska w książce Vademecum Tarota (polecam ci ją kupić, jeśli potrzebujesz mieć w domu jedną kompleksową książkę na temat tarota wraz z podstawowymi interpretacjami kart. Jest bardzo prosta i przystępna): 

“Tarot nie przepowiada wydarzeń. Stwierdza tylko na podstawie istniejących energii w danej chwili, co człowiek musi dostrzec i przewartościować, aby uzyskać równowagę na danej płaszczyźnie, by żyć w harmonii ze swoim mikrokosmosem i makrokosmosem. W lustrze tarota możesz zobaczyć, co spowodują energie, jeśli pozostawisz je w braku równowagi.”

tarot

Znaki

Nigdy nie sądziłam, że temat tarota mnie zainteresuje. Ale pamiętam jak Gabrielle Bernstein (autorka między innymi książki “Wszechświat cię wspiera”) opowiadała o tym, że kiedy nie mogła zajść w ciążę, poprosiła o jakiś znak od Wszechświata. 

I kiedy spojrzała przez okno, zobaczyła indyka (nie wiem, czy w Stanach indyki są dzikie czy mieszkała wtedy na wsi…). I kiedy sprawdziła znaczenie, jakie ma indyk, okazało się, że symbolizuje on płodność. 

Sama kiedyś w trudnym dla mnie okresie mówiłam sobie, że jeśli zobaczę w parku zakonnicę, to znaczy, że wszystko się ułoży. To niebywałe, jak dużo zakonnic nagle zaczęło spacerować po Parku Praskim!

Laura Lynne Jackson tak pisze w swojej książce “Znaki. Jak odczytywać sygnały, które wysyła nam Wszechświat”: 

Siłą leżącą u podstaw każdego znaku jest energia. Wszechświat składa się z materii, a cała materia jest skondensowaną energią. (…) Istnieją pewne znaki, których nie da się zobaczyć ani usłyszeć, ale można je poczuć głęboko w środku. Nazywam je inttuicyjnym przyciąganiem. Doświadczamy ich bardzo często i określamy jako przeczucie, instynkt albo szósty zmysł. Jest to siła, która wskazuje nam drogę i istnieje poza granicami racjonalnego, logicznego umysłu. Skręć w lewo, a nie w prawo. Pójdź tą ulicą, a nie tamtą. (…). Niektóre kwestie natychmiast stają się dla nas zrozumiałe i nie musimy nad nimi świadomie rozmyślać.”

Możesz wiedzieć to już w sobie, że wszystko dobrze się ułoży… co możesz zrobić w danej sytuacji…na czym powinnaś się teraz skupić, a co zostawić. 

Synchroniczność

C.G Junga zainspirowało powiedzenie “jak na górze tak i na dole” sformułowane przez Hermesa Trismegistosa (od którego pochodzi myśl filozoficzna, jaką jest hermetyzm. To system magiczny, który opiera się na obrazie świata przepełnionego niedostępnymi dla zmysłów siłami magicznymi, które człowiek powinien wykorzystać dla własnego rozwoju duchowego).

Stwierdził on, że wydarzeniom w naszym życiu towarzyszą zjawiska pozaprzyczynowe: sny, zjawiska parapsychiczne, zbieżności wydarzeń, które niosą ważne informacje.

Dziś widzisz na ulicznym plakacie zapowiedź koncertu nieznanego zespołu, jutro twój znajomy pyta, czy nie pójdziesz z nim na ten właśnie koncert. Dziś patrzysz na kartę Cesarzowej, jutro dostajesz podwyżkę w pracy. Nasz rozum nie jest wszechmocny i szukamy sposobu na to, żeby wejść w interakcję z irracjonalnym światem podświadomości.

Zatem, co to jest tarot?

Na stronie Akademia Ducha znalazłam ciekawą definicję, tarota, którą tu zostawię: 

“Tarot jest sztuką, która poprzez system symboli pomaga człowiekowi poznać głębię swojego świata wewnętrznego, przewidzieć prawdopodobieństwo pewnych wydarzeń, a nawet zrozumieć powody nadejścia tych wydarzeń oraz ich sens.”

Technicznie rzecz biorąc tarot to talia 78 kart, która przedstawia różne symbole. Nauka odczytywania tych symboli jest jak nauka języka z odrobioną intuicji i wyobraźni. Tarot nie służy do wróżenia, ale do nawiązania kontaktu z własną intuicją. 

Według mnie tarot to ciekawa praktyka, z której może korzystać każdy, kto szuka sposobu na zadbanie o siebie, jakiegoś rytuału w codziennym życiu, kto uważa, że zatracił dostęp do  duchowości i intuicji z powodu natłoku codziennych zewnętrznych bodźców (pracy, social media, oczekiwań społeczeństwa, you name it). 

Po co nam tarot?

Kiedy zapytałam Olę z local.healer, po co nam tarot, tak mi odpowiedziała: 

“Zastosowanie tarota bardzo łatwo jest pomylić z telewizyjnym przepowiadaniem przyszłości. Jestem uczulona na telewizyjne wróżenie. Tarot oczywiście może być stosowany do dywinacji, tylko w nieco inny, bardziej delikatny sposób.

Tarot pozwala nam wytłumaczyć przeszłość i wpływ danych sytuacji na nas. 

Daje nam możliwość rozumienia tego, czego doświadczamy dzisiaj i pozwala nam KREOWAĆ jutro. Dlaczego kreować, a nie mówić wprost o tym, co stanie się jutro? Jako wolni ludzie mamy ten przywilej, że sami możemy decydować o swoim losie. 

Tarot nie może nam powiedzieć, jak będzie wyglądać nasze życie (tak samo jak kosmogram nie może nam powiedzieć, jak będzie wyglądało nasze życie; co najwyżej może nam pokazać ścieżki dostępne dla nas, nasz potencjał). 

Dostajemy pewien zestaw opcji dostępnych dla nas w danym czasie. To, czy z nich skorzystamy zależy tylko od nas.”

Skąd wziął się tarot, czyli kilka legend i okultyzm

(disclaimer: jeśli kiedy to czytasz, czujesz niepewność i targają tobą jakieś sprzeczności związane z twoją religią – sorry. Fascynuje mnie pochodzenie, historia i ścieżka, na której ukształtowały się różne poglądy. Religia katolicka też jest wynikiem zacierania się różnych zwyczajów i wierzeń oraz malowania na istniejącym płótnie nowych historii)

Przygotowując ten artykuł dotarłam do legend o tym, że karty tarota zostały opracowane przez zespół siedemnastu magów egipskich pod przewodnictwem wspomnianego już Hermesa Trismegistosa w 171 roku po Potopie. 

Natomiast etymologia słowa tarot miała wywodzić się od egipskiego “t a Rosh”, gdzie “t” jest rodzajnikiem, “a” oznacza “naukę” lub “doktrynę”, a “Rosh” to imię boga Tota. Tak więc karty tarota to starożytna Księga Tota, boga nauki i magii. 

tarot

Ale tak naprawdę to nie wiadomo skąd wziął się tarot. Czy został przywieziony przez Maurów hiszpańskich, cyganów czy zapisany na ścianach piramid – nie wiemy nic na pewno. 

Najwcześniejsza PEWNA informacja o tarocie pochodzi z 1442 roku. W inwentarzu wydatków pewnego dworu wspomina się o zakupie talii carte da trionfi. W XV wieku we Włoszech tarot był rozrywkową grą karcianą, a pierwsze tworzone talie kart były przeznaczone dla rodzin książęcych. Jedną ze znanych jest talia Visconti-Sforza pochodząca właśnie z tego wieku. 

Według tej etymologii, słowo tarot pochodzi od słowa tronfi albo ludus triumphorum, czyli pochodów triumfalnych organizowanych we Włoszech (karnawał!). Pochody nawiązywały do tradycji rzymskich, a uczestniczyły w nich wozy przybrane kwiatami i figurami wyobrażającymi bogów lub alegorie Miłości czy Śmierci. Często chodziło o to, że jedna alegoria “triumfowała” nad inną. 

Wróżebne przeznaczenie kart tarota zaczęło się rozwijać we Francji w XVIII wieku, kiedy Jean-Baptiste Alliette – znany pod pseudonimem Etteilla stworzył powiązania między ilustrowanymi kartami, astrologią i starożytną egipską tradycją i… zaczął wróżyć mieszkańcom Paryża. 

We Francji powstała jedna z najbardziej popularnych kart tarota – tarot marsylski. Jej twórcą był paryski producent kart do gry, Jacques Viéville. Składała się z 22 kart Arkanów Wielkich i 56 Arkanów Małych.

Przez następne stulecie mistycy i filozofowie poszerzali sposób używania kart tarota.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XIX wieku kilku londyńskich okultystów utworzyło Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku, który był jedną z grup odpowiedzialnych za współczesne odrodzenie magii. 

Jego członkiem był Arthur Edward Waite. To on w 1910 roku stworzył najbardziej znaną talię kart tarota. Rysunki do tej talii namalowała Pamela Coleman Smith. 

Inny członek Zakonu Złotego Brzasku, Aleister Crowley rozwinął swój własny system kart. Można powiedzieć, że jego talia jest drugą najpopularniejszą talią używaną do dziś. 

Tarot jest powiązany z żydowską kabałą (22 Wielkie Arkana odpowiadają 22 literom alfabetu hebrajskiego, czyli Drzewu Życia), mitologią, magią, archetypami, okultyzmem, ma korzenie w świątecznych pochodach triumfalnych, hermetyzmie.

Małe i duże tajemnice, czyli z czego składa się tarot?

Tak, jak astrologia, tarot opiera się na zasadzie “jak na górze, tak i na dole”.

Czyli makrokosmos kosmosu znajduje odzwierciedlenie w mikrokosmosie indywidualnego doświadczenia. W talii tarota istnieje cały wszechświat. Lub innymi słowy: każda talia zawiera w sobie wszystkie doświadczenia, jakie może mieć człowiek. 

Istnieje mnóstwo różnych talii kart, które różnią się rysunkami.

Tak, jak wspomniałam wcześniej, najbardziej popularnymi są: 

 • talia Rider-Waite
 • talia Crowleya
 • tarot marsylski

Każda talia składa się z 78 kart. 22 kart Arkan Wielkich i 56 kart Arkan Małych. 

Samo słowo Arkana znaczy “tajemnica”. 

Arkana Wielkie (22 karty) opisują Wielkie Tajemnice Życia, ujawniane w określonym czasie życia, określonym miejscu i momencie. Dotyczą one subiektywnego doświadczania lekcji życiowych. Opisują poziomy świadomości. Odpowiadają na pytanie: dlaczego coś dzieje się w moim życiu? 

Na Arkana Małe składają się karty dworskie (16 kart), które określają działanie energii określonego żywiołu. Karty te opisują typy ludzkie, odpowiadają na pytanie: kto. 

Oraz karty cyfrowe, które obrazują wydarzenia. Odpowiadają na pytanie: jak i co dzieje się w moim życiu.

Wielkie Arkana w skrócie

Karty Wielkich Arkan reprezentują znaczące, przełomowe wpływy. Są przystankiem w naszej podróży życia. Każda z nich jest samodzielnym przesłaniem, reprezentującym zmieniające życie wydarzenia, które określają początek lub koniec cyklu. Karty są ponumerowane, aby pokazać stacje w ramach naszej większej podróży przez życie.

Fascynujące jest to, że karty tarota odzwierciedlają dualność świata. I tak, każda z kart ma swoje przeciwieństwo na zasadzie yin-yang, żeńskiej i męskiej energii. W świecie talii kart nawet Papież ma swoją Papieżycę dając nam do zrozumienia, że mężczyzna nie osiągnąłby nic bez kobiecej energii w swoim życiu. 

tarot

Jak rysuje się podróż przez Arkana Wielkie? 

0 karta Głupiec znaczenie (archetyp dziecka)

Głupiec ukazuje nowo narodzone dziecko, jeszcze nieświadome i niedoświadczone, wchodzące na drogę życia.

I karta Magik karta znaczenie (archetyp czarodzieja)

Magik to pojawienie się u dziecka świadomości i ego

Kolejne cztery karty: 

II karta Kapłanka znaczenie (archetyp dziewicy), 

III karta Cesarzowa znaczenie (archetyp matki), 


IV karta Cesarz znaczenie (archetyp ojca)


i V karta Kapłan znaczenie (archetyp świętego) 

symbolizują cztery siły, jakie oddziałują na ego: męską i żeńską (IV i III) oraz materialną i duchową (V i II). 

VI karta Kochankowie znaczenie (archetyp amora)

Ukształtowana pod ich wpływem osobowość dokonuje w stadium pierwszego świadomego wyboru, najczęściej związanego z opuszczeniem domu rodzinnego. 

VII karta Rydwan znaczenie (archetyp wymarszu bohatera)

Kolejny etap wędrówki to poznawanie i przyswajanie sobie reguł życia w społeczeństwie, czyli budowa “pojazdu” do poruszania się wśród ludzi. 

VII karta Siła znaczenie (archetyp siły) 

Po osiągnięciu dojrzałości społecznej człowiek uświadamia sobie, że musi ona iść w parze z dojrzałością psychiczną.

 IX Pustelnik karta znaczenie (archetyp mędrca) 

Zaczyna się więc zastanawiać nad dalszą drogą rozwoju.

X Koło fortuny karta znaczenie (archetyp koło losu) 

I dochodzi do punktu szczytowego, który stanowi punkt zwrotny. 

Dalsza część drogi prowadzi w świat wewnętrzny człowieka, a więc zgodnie z terminologią Junga, przechodzi od rozwoju ego do rozwoju jaźni. 

 XI karta Sprawiedliwość znaczenie (archetyp sędzi) 

Pierwszy jej etap to pokonanie wewnętrznych obaw. 

XII Wisielec karta znaczenie (archetyp oświecenie) 

Po którym następuje odwrócenie hierarchii wartości, przedłożenie spraw wewnętrznych nad zewnętrzne, duchowych nad materialne

XIII karta Śmierć znaczenie (archetyp śmierć) 

Faza symbolizowana przez tę kartę stanowi transcendencje ego, wewnętrzną transformację, mistyczną śmierć dawnego “ja”. 

XIV karta Umiarkowanie znaczenie (archetyp anioł) 

Po tym głębokim przeżyciu musi nastąpić stadium osiągania wewnętrznej równowagi. 

XV karta Diabeł znaczenie (archetyp diabeł)

Mistyczna śmierć uwalnia potężne siły nieświadomości, które muszą być opanowane. 

XVI karta Wieża znaczenie (archetyp upadek)

Wreszcie osiągnięte zostaje “oświecenie”, pełne samo zrozumienie, będące odpowiednikiem samandhi w jodze czy satori w zen polegające na zniszczeniu wrodzonej blokady między wyższa a niższą jaźnią.

XVII karta Gwiazda znaczenie (archetyp nadzieja) 

Symbole wyższej świadomości osiągniętej w wyniku oświecenia. 

XVIII Księżyc karta znaczenie (archetyp noc)

Przed osiągnięciem ostatniego etapu indywiduacji trzeba przejść przez ostateczną próbę wiary, ciemną stronę duszy.

XIX karta Słońce znaczenie (archetyp dzień)

Po jej przebyciu następuje wreszcie połączenie się przeciwnych pierwiastków psychicznych, zespolenie yin i yang, Siwy i Sakti. 

XX karta Zmartwychwstanie znaczenie (archetyp zbawienie) 

W wyniku czego odradza się w pełni zintegrowana istota cielesno-psychiczno-duchowa. 

XXI karta Świat znaczenie (odnaleziony raj)

Ostatnie karta jest mandalą przedstawiającą stan doskonały, psychicznie uporządkowaną jedność wewnętrzną. 

Zamieściłam tu ten długi fragment z książki “Tarot. Dzieje niezwykłej talii kart”, ponieważ uważam go za niezwykle fascynujący. Droga, którą przedstawiają Arkana Wielkie jest podobna do tego, co pokazuje nam kosmogram i jest genialną inspiracją do rozwoju osobistego z odrobiną magii. 

Arkana Małe w skrócie

Arkana Małe są podzielone na 4 dwory. W każdym z nich jest Król, Królowa, Rycerz i Paź oraz 10 innych kart. Dwory są podzielone według żywiołów: 

 • Bułway – Ogień 🔥
 • Kielichy – Woda 💦
 • Miecze – Powietrze 💨
 • Denary – Ziemia 🌱

Ich symbolika jest taka sama jak w astrologii: 

 • Ogień to działanie i wyznaczanie nowych celów
 • Woda to emocje
 • Powietrze to rozważania intelektualne
 • Ziemia to potrzeby materialne

Konsultacja tarota u tarocistki 

Na konsultacje u tarocistki możemy umówić się zawsze, kiedy czujemy, że zmysły węchu, smaku, wzroku, zapachu i słuchu zawodzą. Kiedy czujemy, że naprawdę chcemy znać odpowiedź na jakieś pytanie, a powyższe zmysły niestety nas zawodzą. 

O co można pytać podczas konsultacji?

Wiadomo, o przyszłość! 

Żartuję. 

Jeśli postawisz właściwe pytanie, możesz dokonać o wiele głębszego wglądu w daną sprawę. Tarto ma bardziej funkcję terapeutyczną niż wróżebną. 

Oto kilka przykładów pytań, jakie możesz zadać podczas konsultacji (lub kiedy rozkładasz karty w domu, o czym za chwilę):

 • Po co mi obecne doświadczenie?
 • Czego potrzebuję, by być szczęśliwa?
 • Co jest źródłem mojej choroby?
 • Jak mogę poprawi moją relację z X?
 • Dlaczego praca nie daje mi satysfakcji?

O co nie pytać?

 • o datę swojej śmierci
 • o byłego
 • o to, kiedy będziesz bogata

Czy tarot przepowie mi przyszłość?

Jeśli trzymamy się tego, że to ty jesteś twórczynią swojej własnej rzeczywistości, a to, co Cię spotyka to tylko zmaterializowana forma Twoich myśli – to tak. Tarot może pomóc Ci kreować przyszłość. Jednak cała odpowiedzialność na kreację leży w Twoich rękach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając osobę, do której udasz się na konsultację?

Najlepiej kierować się intuicją!

Najważniejsze są twoje własne odczucia wobec takiej osoby. Jeśli czujemy, że wybrana przez nas osoba zaopiekuje się nami podczas konsultacji i umiejętnie przetłumaczy przesłania na nasz język, to jest to świetny wybór.

Czy powinniśmy szukać tarocistki z jakimiś magicznymi mocami? Cóż, jedyne dowody mocy osoby czytającej karty to matczyne ciepło, intuicja i umiejętność słuchania. 

Tarot w domu

Tarot może być domowym rytuałem. To świetne narzędzie do codziennego ćwiczenia mięśnia, jakim jest intuicja. 

To też mały rytuał taki sam jak zapalanie Palo Santo, spisanie porannych strony czy zrobienie Powitania Słońca przed śniadaniem. 

Czy lepiej mieć karty do tarota w domu czy co jakiś czas wybierać się do tarocistki?

Ja widzę to tak: znam język portugalski i uwielbiam oglądać filmy z Brazylii bez tłumaczenia. Lubię też w domu czytać sobie różne książki w tym języku. Ale co jakiś czas lubię pojechać do Brazylii lub Portugalii, żeby móc rozmawiać z ludźmi.

Lubię też jogę, ale moja domowa praktyka jest krótka. Raz w tygodniu chodzę do szkoły jogi.

Myślę, że tak samo jest z tarotem w domu. Zawsze można wyciągać sobie jedną kartę dziennie lub układać większe rozkłady na nów czy pełnię Księżyca.

Jak wybrać karty do tarota?

Tak, jak wspomniałam wcześniej, mamy 3 najpopularniejsze talie:

 • Rider-Waite
 • Crowley
 • Tarot Marsylski

Ale kart tarota może być tyle samo, co artystów. Wciąż powstają nowe talie i szukając w internecie nawet miłośnicy Pokemonów czy Star Wars znajdą talię zainspirowaną ich hobby. 

Znowu to powtórzę: żeby wybrać talię kart, najlepiej posłużyć się intuicją. Wybrać taką talię, która cię przyciąga. Oraz taką, która jest solidna i po prostu ładna dla ciebie. To trochę jak wybór maty do jogi. Najlepiej kupić taką, która jest trwała i ładna – po to, żeby z chęcią na nią wracać i z chęcią po nią sięgać. 

Istnieje przesąd, że pierwsza talia kart powinna być nam podarowana w prezencie. Ale tak naprawdę talia kart tarota jest jak kwiaty – możemy obdarować nią najważniejszą osobę na świecie, czyli nas samych. 

Jak zacząć korzystać z kart tarota w domu?

Intuicyjnie 😉

Nie musisz uczyć się wszystkich symboli na pamięć. Zresztą, każda talia ma dołączoną książeczkę z podstawowym wyjaśnieniem danych kart. Istnieje też wiele książek na temat tarota. 

Najfajniej jest zacząć z losowaniem jednej karty dziennie. Po prostu. Zaczynamy od małych kroczków i powoli oswajamy się kartami. 

Możesz zadawać sobie pytania typu: 

 • Czego nie dostrzegam?
 • Co ukrywam przed sobą?
 • Czego unikam w życiu?
 • Z czym powinnam się rozstać?
 • Co jest dziś moją mocną stroną?
 • Jak się dziś czuję?
 • Czego dziś potrzebuje?
 • Co mi da spełnienie?

Jak stworzyć sobie taki rytuał?

 1. Przygotuj sobie miłą przestrzeń. Świeca, kadzidełka, olejek eteryczny. Osadź się w tu i teraz, pozwól, niech ogarnie Cię medytacyjny nastrój. 
 2. Połącz się ze swoim sercem i zapytaj go, czego potrzebuje.
 3. Wybierz swój rozkład. Jedna karta to wiadomość, dwie karty to dialog, a trzy to już cała historia. Nie musisz od razu uczyć się rozkładu celtyckiego krzyża. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych rozkładów prostych jak budyń z torebki.
 4. Spróbuj zobaczyć większy obraz tego, co chcą pokazać ci karty. Zwracaj uwagę na pierwsze odczucia, symbole, kolory. Kiedy rozłożysz karty, nie rzucaj się od razu do opisu ich znaczeń. Pozwól, żeby to serce powiedziało Ci najpierw, co widzi. 
 5. Prowadź journal. Zapisuj swoje przemyślenia i spostrzeżenia. 

Kilka prostych rozkładów tarota dla początkujących

Rozkłady na 3 karty: 

Przeszłość | Teraźniejszość | Przyszłość
Natura problemu | Przyczyna | Rozwiązanie
Kontekst | Na czym się skupić | Wynik
Gdzie jestem teraz? | Gdzie chcę być | Jak tam się dostać?
Ja | On | Nasz związek
Rozwiązanie nr 1 | Alternatywne rozwiązanie | Jak wybrać? 

Rozkład partnerski:

1. Co osoba A wnosi do związku, co jest jej podstawą
2. Co ma w głowie
3. Co w sercu
4. Co pokazuje na zewnątrz?
5. Co osoba B wnosi do związku, co jest jej podstawą?
6. Co ma w głowie? 
7. Co w sercu? 
8. Co pokazuje na zewnątrz? 
9. Wspólna karta dla partnerów A i B

“W każdym z nas mieszka magiczny człowiek, który zawsze pragnął zajrzeć w tajemnicę swojego przeznaczenia”

Granica pomiędzy fizycznym a energetycznym światem jest niezwykle cieniutka. Praktyki takie jak tarot, journaling, joga, kontakt z naturą, świadome oddychanie pomagają usłyszeć głos swojej duszy. Dzięki temu możemy prowadzić bardziej inspirujące życie. 

książki o tarocie

Książki o tarocie, z których korzystałam pisząc ten artykuł: 

 1. Barbara Antonowicz-Wlazińska, Vademecum Tarota
 2. Rafał.T. Pinke, Tarot. Dzieje niezwykłej talii kart
 3. Laura Lynne Jackson, Znaki. Jak odczytywać sygnały, które wysyła wszechświat
 4. Alejandro Jodorowsky, Marianne Costa, The way of tarot. The spiritual teacher of the cards