książki o astrologii

Książki o astrologii stanowią pokaźną część mojego budżetu. Zdecydowanie lepiej uczę się z ustrukturyzowanych przekazów w postaci rozdziałów. W dodatku lubię kartkować, zaznaczać, wracać do książek. 

Poniższe pozycje kupiłam intuicyjnie. Jest tu kilka anglojęzycznych pozycji, nie wiem, czy mają swoje polskie odpowiedniki (i czy są łatwo dostępne). 

Głębia nieba. Wprowadzenie do astrologii ewolucyjnej. Steven Forrest

głębia nieba

Ta książka to klasyk. Napisana jest prostym językiem. W barwny sposób poprowadzi cię przez to jak czytać symbole astrologii: planety, znaki zodiaku, jakości i aspekty. Steven wytłumaczy ci jak wykorzystywać astrologię do rozwoju osobistego. Dużą jej część zajmują opisy archetypów znaków zodiaku oraz wyjaśnienia domów horoskopowych. Pokazuje też jak interpretować horoskop. 

Jak działa Księżyc? Praktyczne wykorzystanie cykli księżycowych, Yasmin Boland

jak działa księżyc

Yasmin jest bardzo znaną w Stanach astrolożką, która specjalizuje się w wiedzy na temat Księżyca. Dlatego ufam tej publikacji i bardzo ją lubię (choć oprawa graficzna nie powala). Znajdziesz tu dużo informacji na temat manifestowania marzeń w czasie nowiu, co to w ogóle znaczy, kiedy nów jest w Pannie, co to znaczy, że dziś Księżyc jest w Strzelcu, a nawet trochę na temat tworzenia horoskopu prognostycznego. 

Polecam ją mieć. 

Żyj zgodnie z fazami Księżyca, Kirsty Gallagher

żyj zgodnie z fazami księżyca

Uwielbiam Amerykanów, dlatego, że oni zawsze postarają się, żeby coś prosto wytłumaczyć. Ta książka to konkret (i w dodatku ma ładną okładkę, którą można się pochwalić na instagramie!). Znajdziemy tu informacje o fazach Księżyca, dowiemy się co to znaczy, kiedy nów jest w Strzelcu, a pełnia w Wodniku oraz co to znaczy, że dziś Księżyc jest w Wadze

Must have w domu dla wszystkich, którzy chcą zacząć nawiązywać kontakt z Księżycem. 

Robię ten kurs z Marissą Peer na platformie Mindvalley. Polega on na pracy z podświadomością i przekonaniami w zakresie: mindsetu, zdrowia, pieniędzy i miłości. Marissa pokazuje jak wejść w stan autohipnozy i zaopatrza nas w 4 nagrania, których należy słuchać przez co najmniej 21 dni (ja na razie robię codziennie hipnozę na zmianę przekonań w relacjach) Jesteś ciekawa jak możesz wykorzystać hipnozę do swoistej autoterapii? Zacznij od tego nagrania, które dostępne jest za darmo. 

Księżyc – znaczenie i interpretacja. Astrologiczne wsparcie w Twoim życiu, rodzinie, relacjach, Elżbieta Kłobus

księżyc książka

To bardzo króciutka książeczka o tym co znaczy mieć Księżyc w Byku czwartym domu i w koniunkcji ze Wenus w horoskopie urodzeniowym. W drugiej części mówi trochę o tak zwanym księżycowym partnerstwie, czyli o roli Księżyca w horoskopie porównawczym. 

Jeśli nie jesteś astrologiem lub nie masz aspiracji, żeby interpretować horoskop wszystkim członkom swojej rodziny – ta książeczka będzie zbędna na twojej półce. 

Podręcznik astrologii. Tom pierwszy. Interpretacja horoskopu, Mirosława Krogulska, Izabela Podlaska-Konkel

podręcznik astrologii

Ta książka to rzeczywiście podręcznik. Nie jest to lektura na niedzielny wieczór, ale porządne narzędzie do nauki. Wyjaśnia wszystko na temat jakości, znaków zodiaku, planet, planet w danych znakach zodiaku, w poszczególnych domach oraz aspektach. Razem z autorkami możemy prześledzić horoskop Natalii Kukulskiej i podjąć się próby interpretacji własnego kosmogramu

Jeśli chcesz kupić jedną książkę na temat astrologii, niech to będzie właśnie ta. 

The lunation cycle. A key to understanding of personality, Dane Rudhyar

the lunation cycle

Według Rudhyara astrologia jest nauką o cykliczności. Pomaga odkryć regularne schematy i sekwencje wydarzeń, których doświadczamy w życiu (również w naszym wewnętrznym życiu). W swojej książce opisuje typy osobowości dla osób, które urodziły się w danej fazie księżyca. Znajdziemy tu też dużo nauki na temat Part of the Fortune oraz cyklu Księżyca. 

Książka bardziej dla zaawansowanych. 

Psychological astrology. A synthesis of Jungian psychology and astrology. Karen Hamaker-Zondag

książki o astrologii

Astrologia jest próbą znalezienia porządku ukrytego w naszej egzystencji. Carl Gustav Jung był wielkim fanem astrologii i podobno sprawdzał kosmogram swoich pacjentów, żeby lepiej zrozumieć ich problemy. Znajdziemy tu dużo informacji na temat energii, synchroniczności, dualności yin i yang, archetypów, zbiorowej świadomości. Znajdziemy też odpowiedź na pytanie, w jaki sposób struktura kosmogramu może odzwierciedlać strukturę naszej psychiki. 

Książka trudniejsza, dla tych, którzy są bardzo zainteresowani tematem. 

Astrologia i psychologia. Energetyczny model astrologii i jej stosowania w sztuce poradnictwa psychologicznego, Stephen Arroyo

książki o astrologii

Uwielbiam tę książkę, dlatego, że opowiada o naszej potrzebie kontaktu z przyrodą, potrzebie tłumaczenia świata za pomocą mitów i baśni – a nie tylko nauce. Według autora astrologia wnosi do naszego życia poczucie złączenia ze światem przyrody i poczucie jedności z kosmosem. 

Wiele osób krytykujących astrologię odnosi się do tego, że astrologia nie jest nauką. Gdyby wiedzieli, jak dużo matematycznych struktur można odnaleźć w astrologii! Oprócz rozważań na temat astrologii w kontekście psychologicznym, znajdziemy tu też opisy planet, domów i żywiołów. 

Do polecenia zwłaszcza sceptykom. Jeżyk nie jest trudny, a argumenty przedstawione w książce – trafne.

Astrology for the soul, Jan Spiller

astrology for the soul

Zmylił mnie tytuł tej książki i kupiłam ją pochopnie. Ta gruba książka opisuje jak interpretować Północne Węzły Księżycowe. Więc jeśli nie jesteś astrologiem – nie przyda ci się zupełnie, chyba że chcesz przeczytać te 20 stron z 500 na temat swojego Węzła. 

Zbędna w domowej bibliotece.

You were born for this. Astrology for radical self-acceptance, Chani Nicholas

chani nicholas

Nie ukrywam, że jest to moja ulubiona książka. Wiele podobnych książek zostało napisanych przed nią i nie jest jakimś odkryciem, ale podoba mi się podejście autorki. Tak bardzo potrzebne akurat teraz, kiedy żyjemy w niepewności, ciągłym niepokoju, kiedy zastanawiamy się, czy pasujemy czy coś jest z nami nie tak. Autorka opisuje jak zinterpretować naszą kosmogramową bazę, czyli Słońce, Księżyc oraz Ascendent. Jeśli dopiero zaczynasz z astrologią, zrozumienie tej trójcy już pomoże ci zrozumieć siebie. Moim zdaniem już niedługo będziemy się przedstawiać podając znak zodiaku swojego Księżyca i Ascendentu, a w CV znajdzie się osobna rubryka na te informacje (trochę żartuję, ale kto wie…). 

Język książki – amerykański, czyli prosty. Na polskim rynku jest już przetłumaczona wersja (nie wiem, jaka jest jakość tłumaczenia, nie czytałam). 

Astrologia jako terapia, Peter Orban

astrologia jako terapia

Uff, ta książka jest specyficzna. Z jednej strony tłumaczy fascynujące symbole zawarte w astrologii (między innymi to, dlaczego ascendent jest na zachodzie i jest nazywany wschodem). Dodaje do tego kilka wątków zaczerpniętych z religii chrześcijańskiej. Jest więc fascynująca dla tych, którzy lubią kopać i łączyć kropki. Duża jej część to opis ascendentu w poszczególnych znakach zodiaku. Peter ma bardzo intrygującą teorię na ten temat. A mianowicie nasz ascendent wskazuje na winę, jaką niesiemy z poprzedniego życia.

Jak czytam na okładce: “Podejście autora do tematu sprawia, że można tą książką rzucać o ścianę z oburzenia lub przeczytać jednym tchem i… po prostu się z nią zgodzić.”

Książka dla zaawansowanych. 

Mandala życia. Astrologia – mity i rzeczywistość, Rafał T. Prinke, Leszek Weres 2 tomy

mandala życia

Te książki o astrologii były pisane w latach 80’, można sobie więc wyobrazić ogrom pracy, jaki musieli włożyć w nią autorzy (w końcu nie można było sobie czegoś wygooglować czy zamówić dodatkowa pozycję z zagranicy). Język wieje czasem naukowym archaizmem, więc może nam być trudno się przyzwyczaić. Ale w tej książce jest wszystko! Od historii astrologii do astrologii partnerskiej i całej dyskusji na temat naukowości astrologii. Must have. Ja przymierzam się, żeby przeczytać jeszcze raz, bo za pierwszym razem ją po prostu połknęłam, zamiast się delektować. 

“Astrologia jest studium tego, jak Ziemia współdziała ze swoim kosmicznym środowiskiem. Jest też symbolicznym językiem matematycznej psychologii bazującej na obliczeniach astronomicznych.”

Kosmos. My i tajemnica nieskończoności, Jan Paul Schutten, Floor Rieder

kosmos my i tajemnica nieskończoności

Nie jest to książka o astrologii, ale postanowiłam ją tu umieścić, bo przeglądanie jej i nauka z niej to czysta przyjemność. Jest super na niedzielne popołudnie. Książka mówi o tym, jak powstał wszechświat i w prosty sposób tłumaczy skomplikowane zasady fizyki (chciałabym mieć taką książkę w liceum, kiedy to miałam dwójkę z fizyki i szczerze jej nienawidziłam). 

The spirit almanac. A modern guide to ancient self-care, Emma Loewe, Lindsay Kellner

książki o astrologii

Tak książka nie jest tylko o astrologii, ale umieszczam ją tutaj, ponieważ mówi o tym, co według mnie jest esencją astrologii: o porach roku i cykliczności oraz o małych rytuałach, które możemy stosować w domu, żeby bardziej wskoczyć w ten rytm natury (jest też rozdział na temat kart tarota, który na początku ominęłam; dopiero potem spodobała mi się idea tarota).

Książka jest też bardzo ładnie zilustrowana!

Polecam wszystkim fankom rytuałów. Palo santo to nie wszystko!

Muse with the moon, Jo Cauldrick

muse with the moon

To nie książka, ale raczej taki ilustrowany journal. Czytałam, że autorka zrobiła nią furorę i jej koncept pomógł jej wyjść z finansowego dołka.

Książki o astrologii to dobry wydatek!

książki o astrologii

Ale książka jest tak ładna, że aż szkoda po niej pisać i malować. Moim zdaniem przerost formy nad treścią. Używam jej tylko do robienie zdjęć na instagram 😆

Jeśli masz jakieś książki warte polecenia, napisz komentarz! Będę rozwijać ten artykuł i dopisywać nowe pozycje. Jak tylko moje możliwości finansowe mi pozwolą! Faktem jest, że wydaję więcej pieniędzy na książki niż na ciuchy! Ale uważam, że jeśli ktoś napisał coś mądrego i potrafił to ułożyć w dobrą strukturę, a w dodatku zdobył wydawcę lub wydał sam – to książka jest lepsza niż niejeden kurs.

Zauważam odrodzenie papieru i czytania książek. Jakbyśmy byli zmęczeni treściami internetowymi, które nie wyczerpują tematu i w dodatku nie wiadomo, czy można im ufać. Lepiej mieć wszystko w jednym miejscu.