Fazy Księżyca wyznaczają harmonijny rytm działania i odpoczynku. Ten magiczny puls zaprasza do obserwowania swojej natury i wewnętrznego Wszechświata. Dopasowując się do niego, zwalniamy z naszym tempem życia i łatwiej regenerujemy siły. Powolny wdech, kiedy Księżyca przybywa to gotowość na działanie. Powolny wydech – kiedy maleje – to odpuszczanie i uwolnienie się od tego, co zbędne. 

Tak jak natura ma swoje cykle obfitości i hibernacji, przestoje są ważne dla ludzi.

A jednak łatwo zapomnieć o odpoczynku. Księżyc w 28-dniowych cyklach może stać się Twoim naturalnym rytmem, pomagając Ci pamiętać o okresowym wzięciu oddechu.

Tworząc rytuały związane z cyklem Księżycowym, nie tylko ustalamy optymalny rytm życia, ale docieramy do swojej podświadomości. Rytuały pomagają ustalić nasz kierunek i cel, a wiadomo, że energia podąża za uwagą. Tym samym zaczynamy manifestować swoją nową rzeczywistość. 

O tym właśnie będzie ten artykuł: jak połączyć się ze swoją naturą i zoptymalizować rytm robienia i odpoczywania oraz jak manifestować swoje marzenia, oraz planować życie przy pomocy faz Księżyca.

Fazy Księżyca istnieją dzięki Słońcu i to jest najbardziej romantyczny związek ever

Jest coś fascynującego w tym, jak zmienia się Księżyc. Jego tarcza przyciąga twarze tych, którzy szukają bezpieczeństwa, przewidywalności i inspiracji (na przykład do stworzenia kolejnego pięknego naszyjnika z lunulą). 

Jednak często zapominamy, że to, co obserwujemy na nieboskłonie, to nie sam Księżyc, ale związek, relacja żeńskiej energii yin w postaci Księżyca z męską energią yang, czyli Słońcem. 

Księżyc okrąża Ziemię, a Ziemia okrąża słońce. Fazy Księżyca są skutkiem zmiany kątów wynikających ze zmiany położenia Ziemi, Księżyca oraz Słońca względem siebie. Kąt pomiędzy Księżycem a Słońcem podczas krążenia Księżyca wokół Ziemi powoduje, że jest on oświetlony w różnym stopniu z naszego ziemskiego punktu widzenia. 

Świetnie pisze o tym astrolog Dane Rudhyar w swoje książce „The Lunation cycle”: 

„Obserwujemy jak Księżyc ukazuje nam coraz to inny oblicze i myślimy, że coś dzieje się z Księżycem, że to leży w jego naturze, żeby zmieniać się w przeciągu miesiąca. Ale Księżyc po prostu odbija światło słoneczne, a więc jego zmienność to efekt ich relacji – jak w związku kobiety z mężczyzną. Można powiedzieć, że to nie wina samego Księżyca, że jej (tak, jej!) przybywa i ubywa, ale fakt, że w tym procesie bierze udział również Ziemia, która upomina się o słoneczne światło. Podobnie to nie wina kobiety, kiedy jej emocje są zmienne, z powodu owulacji.”

Dlatego opisując fazy Księżyca, chcę też odwołać się do tego, co naświetla Słońce: 12 obszarów życia, czyli znaki zodiaku, przez które co około 30 dni przechodzi Słońce i zaprasza do refleksji nad poszczególnymi motywami. 

Piękne zdanie znalazłam w „Moon journal” Yasmin Boland”:

 „Księżyc zabiera nas w emocjonalną podróż w ślad za znakiem zodiaku, w którym znajduje się Słońce. Słońce rzuca światło na określony temat, a Księżyc pomaga nam go zgłębić”. 

Jak powstał Księżyc? 

Księżyc kojarzony jest z energią kobiecą, z energią, która daje życie. I nie bez powodu, ponieważ w powstaniu życia na Ziemi, miał swój udział Księżyc. 4 miliardy lat temu Ziemia była kulą złożoną ze skał i kamieni, która swobodnie dryfowała sobie w kosmosie. Nagle uderzyła w nią planeta wielkości Marsa. W rezultacie uderzenia część skał oderwała się od Ziemi i uformowała w kulę. I to był Księżyc. Od tej pory mamy naturalnego satelitę, dzięki któremu żyjemy na Ziemi bardziej stabilnie. 

Ponieważ siła uderzenia była tak duża, Ziemia przechyliła się o 23 stopnie. Dzięki temu promienie słoneczne nie padają na Ziemię prostopadle, ale pod kątem właśnie tych 23 stopni. I dzięki temu mamy różne pory roku. 

W rezultacie samego uderzenia zmieniła się chemia Ziemi i wyłonił się pierwiastek żelaza. Dzięki temu pojawiła się woda. Księżyc niczym magnes działa na przypływy i odpływy (i tym samym na nas, bo nasze ciało składa się w 70% z wody). Mamy przypływ i odpływ, ziemia jest wysuszana przez promienie słoneczne, znowu przypływ. To były sprzyjające warunki do tego, żeby  powstał kwas rybonuklieunowy, który jest częścią wszystkich komórek. Resztę już znacie. 

Można powiedzieć, że Księżycowi niczym matce, zawdzięczamy życie na Ziemi. 

Chyba też dlatego to kobiety najbardziej lubią pracować z Księżycem. 

W świecie, który stawia na jakości solarne, czyli działanie organizowanie, osiąganie, kobiety czują się coraz bardziej odłączone od siebie. Śledzenie faz Księżyca oferuje ścieżkę do ponownego połączenia się ze sobą.

Dostrajając się do naturalnego rytmu księżycowych przypływów i odpływów, możesz połączyć się ze swoim ciałem i otoczeniem.

8 faz Księżyca, czyli jak zarządzać swoją kobiecą energią

Życie w harmonii z Księżycem zaczyna się od tego, że trzeba wiedzieć, w jakim miejscu znajduje się on podczas cyklu lunarnego w każdym momencie miesiąca. 

Byłam kiedyś na warsztacie, gdzie prowadząca ogłosiła, że dziś jest pełnia Księżyca i poprosiła, żebyśmy stanęły w odpowiedniej części pokoju w zależności od tego, w jakiej fazie cyklu jesteśmy. Oczywiście, największe grupki stworzyły się tam, gdzie miały stanąć dziewczyny będące w owulacji i w czasie okresu. Bardzo często miesiączka idealnie synchronizuje się z cyklem Księżyca. To ułatwia zarządzanie energią i wtedy rzeczywiście nów jest takim czasem na oczyszczenie i nowy początek, a pełnia na celebrowanie kulminacji energii. 

Mamy 8 faz Księżyca i każda z nich działa jak wdech/wydech w czasie praktyki jogi. Każe kosztować i brać dla siebie na zmianę z odpuszczaniem i oddawaniem. Energia yang przeplata się z energią yin, na zmianę działamy i pozwalamy, żeby się działo. Oto jak to wygląda: 

Nów Księżyca 🌑

(energia yang)

Nowy początek, potencjał, marzenia. 

To czas, żeby wyznaczyć sobie nowe cele. Zapytaj swojej duszy czego pragnie i wypowiedz (a najlepiej zapisz swoją intencję). Stwórz plan, zanotuj pomysły. Możesz też stworzyć wizualną mapę marzeń. 

Trzeba zaznaczyć, że marzenia lubią się spełniać w 6-miesięcznym cyklu: od nowiu Księżyca w danym znaku zodiaku do pełni Księżyca w tym znaku zodiaku. 

Energia nowiu jest niska, ale od tego momentu zaczyna rosnąć. 

Sierp przybywający 🌒

(energia yin)

Odwaga, ruszenie naprzód, wiara i nadzieja. 

Twoje marzenia to powoli otwierający się kwiat. Pozwól, żeby rozkwitał. Ciesz się na nowe możliwości. 

Czas, kiedy Księżyca przybywa wiąże się z zachowaniem wiary, że marzenia spełnią się w najlepszym dla nich czasie. 

Pierwsza kwadra 🌓

(energia yang)

Wyzwania, pewność siebie zaangażowanie.

Pierwsza kwadra to pierwszy krok w celu realizacji twojej intencji. Działania nabierają rozpędu. Możesz czuć się bardzo produktywna. Jednak jest to też czas, kiedy może pojawić się kryzys, zwątpienie lub przeszkoda. 

Księżyc garbaty przybywający 🌔

(energia yin)

Ulepszenie, udoskonalenie, dostosowanie.

W tym czasie musisz zaufać, że jesteś na właściwej drodze, a twoja intencja się realizuje. Powoli, ale wytrwale wprowadzaj zmiany i dostosowuj swój plan. Czas na wytrwałość, nie poddawaj się, nie trać cierpliwości. 

„ Przy podejmowaniu się różnych spraw ludzie często ponoszą porażkę, gdy są o krok od osiągnięcia sukcesu. Jeśli pod koniec drogi będziemy się starać tak samo jak na jej początku, nie poniesiemy klęski” Lao Tzu

Robię ten kurs z Marissą Peer na platformie Mindvalley. Polega on na pracy z podświadomością i przekonaniami w zakresie: mindsetu, zdrowia, pieniędzy i miłości. Marissa pokazuje jak wejść w stan autohipnozy i zaopatrza nas w 4 nagrania, których należy słuchać przez co najmniej 21 dni (ja na razie robię codziennie hipnozę na zmianę przekonań w relacjach) Jesteś ciekawa jak możesz wykorzystać hipnozę do swoistej autoterapii? Zacznij od tego nagrania, które dostępne jest za darmo. 

Pełnia Księżyca 🌕

(energia yang)

Wyniki, przebaczanie, wdzięczność.

Czas na świętowanie małych sukcesów i dużych sukcesów (pomyśl czego życzyłaś sobie 6 miesięcy temu podczas nowi Księżyca w znaku zodiaku, w którym jest dziś pełnia).

Sprawy osiągają punkt kulminacyjny. Światło Księżyca napełnia nas energią (dosłownie! Pozdrawiam wszystkich, którzy nie mogą spać podczas pełni). Kiedy jesteśmy w szczytowym punkcie, warto uwolnić trochę energii, żeby zrobić miejsce na nowe. Dlatego pełnia to świetny czas na odpuszczanie i wybaczanie. To pomoże nam ruszyć naprzód. 

Księżyc garbaty ubywający 🌖

(energia yin)

Odpoczynek, akceptacja, przegrupowanie

Zwolnienie tempa po intensywnej pełni pomaga zintegrować to, co się w nas dzieje. Kiedy Księżyca ubywa to czas na akceptację, poczucie wdzięczności oraz dzielenie się z innymi

Trzecia kwadra 🌗

(energia yang)

Ponowna ewaluacja, równowaga, zaufanie

Kwadratura to trudny aspekt, dlatego zarówno podczas pierwszej jak i trzeciej kwadry możemy czuć napięcie wynikające z trudnego kąta, jaki tworzy się pomiędzy Słońcem a Księżycem. W czasie trzeciej kwadry możemy nie chcieć odpuścić pewnych rzeczy, jednak jest to konieczne. Wprowadzanie poprawek, zmiana nawyków to działania na czas trzeciej kwadry. 

Sierp ubywający (inaczej Księżyc balsamiczny) 🌘

(energia yin)

Ukojenie, łagodzenie, poddanie się.

Słowo balsam znaczy: łagodzić, leczyć. I taki jest ten czas ostatniej fazy Księżyca przed kolejnym nowiem. Odpoczynek, regeneracja są tu jak najbardziej na czasie. 

Nów Księżyca w poszczególnych znakach zodiaku, czyli jak manifestować odpowiednie marzenia? 

Pisałam o tym, że Słońce przechodząc przez poszczególne znaki zodiaku rzuca światło na różne obszary naszego życia, a Księżyc pozwala go zgłębić. Każdy ze znaków zodiaku nadaje „smaczku” danej fazie Księżyca. 

Oto, z czym pokrótce wiążą się dane znaki zodiaku:

♈️ Baran:  pewność siebie i przywództwo
♉️ Byk: pieniądze i poczucie własnej wartości
♊️ Bliźnięta: komunikacja i relacje
♋️ Rak: dom i rodzina
♌️ Lew: kreatywność, dzieci i dobra zabawa
♍️ Panna: zdrowie i nawyki
♎️ Waga: balans w życiu i miłość
♏️ Skorpion: przemiana
♐️ Strzelec: mądrość i wolność
♑️ Koziorożec: kariera i cela
♒️ Wodnik: przyjaźń i intelekt
♓️ Ryby: intuicja i duchowość

Każdy nów Księżyca w danym znaku zodiaku to zaproszenie i ewaluacja poszczególnych jakości w naszym życiu. Jeśli nauczysz się kojarzyć znaki zodiaku z poszczególnymi wartościami, będziesz umieć odczytać znaczenie faz Księżyca, np: 

Nów: co chcę zacząć? W jakim obszarze (znak zodiaku)
Pierwsza kwadra Księżyca: jaki będzie mój pierwszy krok? Od czego i w jaki sposób zacznę (znak zodiaku)
Pełnia: Co świętuję, a co chcę odpuścić? Dlaczego to? (znak zodiaku)
Trzecia kwadra: Jakie poprawki do swojego planu wprowadzam i jakie nawyki zmieniam? Dlaczego te i w jaki sposób to zrobię? (znak zodiaku)

Rytuały na nów Księżyca

Każdego nowiu Księżyca siadam spokojnie, zapalam świecę i zapisuję swoje marzenia w takiej formie, jakby się już spełniły. Staram się wyobrazić sobie i poczuć te uczucia, które towarzyszyłyby spełnieniu tego marzenia. Robię też mapy marzeń, wklejając zdjęcia, które wywołują we mnie uczucie, jakie chcę, żeby mi towarzyszyło. Jako drogowskazu używam właśnie znaków zodiaku. 

I tak, jeśli mamy nów w znaku Lwa, zastanawiam się, czy mam wystarczająco dużo  kreatywności w życiu i/lub co chcę stworzyć (i jak bardzo dobrze chcę się przy tym bawić). 

W czasie nowiu przeznaczam większą porcję czasu na odpoczynek oraz na działania oczyszczające: kąpiel z dodatkiem soli, małe rytuały z udziałem Palo santo. 

Zwyczajem, który zyskuje na popularności są kręgi kobiet, na które można się wybrać właśnie na nów Księżyca.

Rytuały na pełnię Księżyca

Pełnia wiąże się z przypływem energii i emocji, nierzadko związanych ze znakiem zodiaku. Sama zauważyłam, że pełnie w Raku, Skorpionie bywają dla mnie trudne. 

Podczas pełni Księżyca sięgam do notatek, jakie zrobiłam podczas nowiu, zwłaszcza tego sprzed 6 miesięcy. Pełnie i nowie w przeciwstawnych znakach zodiaku występują zwykle razem. I tak, w okolicy nowiu w Wodniku zawsze będzie pełnia w Lwie, w okolicy nowiu w Skorpionie zawsze będzie pełnia w Byku i tak dalej. Dlatego te 6 miesięcy to dobry cykl na wykonanie realnych kroków. Potem można spojrzeć wstecz i sprawdzić, gdzie jesteśmy. 

Nie zawsze będziemy tam, gdzie chcemy być, dlatego dużą rolę odgrywa tutaj odpuszczanie i wybaczanie. Można na przykład na kartce (oczywiście przy świetle świecy) napisać list do kogoś, kto nas zranił i spalić kartkę.


.

Książki, z których korzystałam przy pisaniu tego artykułu:

fazy księżyca
  1. Yasmin Boland, Jak działa Księżyc?
  2. Yasmin Boland, Moon journal
  3. Danye Rudhyar, The lunation cycle
  4. E. Loewe, L. Kellner, The spirit Almanac
  5. J. Cauldric, Muse with the moon