powrót saturna

Powrót Saturna to moment, kiedy Saturn, Pan Karmy i Odpowiedzialności wraca na to samo miejsce na ekliptyce, w którym był podczas Twoich urodzin. Ta planeta z pierścieniem porusza się powoli. Zajmuje jej średnio 29.5 lat, żeby przejechać się przez Zodiak i ponownie zbliżyć się do Twojego Saturna urodzeniowego. Ten tranzyt nazywany jest koniunkcją Saturna do Saturna urodzeniowego, który ma tylko jedno pytanie: czy odrobiłaś lekcje? 

Tak wygląda Powrót Saturna w praktyce:

Na zielono zaznaczone są tranzystujące planety. Jak widać, Saturn jest w 12 stopniu Wodnika, tak samo jak w kosmogramie tej fikcyjnej osoby urodzonej 12 listopada 1992. 


.

Witaj w nieszczęsnym klubie 27

Kiedy masz jakieś 27 lat, Saturn wchodzi do znaku zodiaku, w którym był kiedy się urodziłaś. 

I wtedy zaczyna się zabawa. 

naszyjnik saturn

Potrwa ona jakieś 2.5 roku. W tym czasie wiele się może zmienić w twoim życiu. Będzie to generalny sprawdzian z życia, czas ewaluacji priorytetów, podejmowania ważnych decyzji, zmian. 

Obecnie Saturn jest w znaku Wodnika. 

Ostatni raz w Wodniku był pomiędzy lutym 1991 a styczniem 1994. Zatem osoby urodzone w tym czasie obchodzą swój powrót Saturna. Na przestrzeni tych lat Saturn może wejść w retrogradację i na chwilę przejść do innego znaku zodiaku. O tym, jak dokładnie obliczyć datę swojego Powrotu Saturna będzie za chwilę. 

Poniżej krótka rozpiska tego, w jakich znakach zodiaku był i będzie Saturn: 

Waga ♎️: 2009-2012
Skorpion ♏️: 2012-2014
Strzelec ♐️: 2014-2017
Koziorożec ♑️: 2017-2020
Wodnik ♒️: 2020-2023
Ryby ♓️: 2023-2025
Baran ♈️: 2025-2027

Skąd mam wiedzieć, kiedy jest mój Powrót Saturna?

Żeby sprawdzić, kiedy Saturn utworzy dokładną koniunkcję z Twoim Saturnem urodzeniowym i kiedy spodziewać się największych atrakcji na przestrzeni tych 2.5 roku, musisz sięgnąć po swój kosmogram

Pokażę ci to na moim własnym przykładzie. 

Sprawdzam swój wykres urodzeniowy na stronie astro.com i szukam w jakim znaku zodiaku i w jakim stopiniu jest mój Saturn:

powrót saturna

Mój Saturn jest w Strzelcu, w 28 43’26 stopniu. 

Następnie sięgam po Efemerydy, czyli tabelę z danymi dotyczącymi przebiegu planet i świateł na przestrzeni lat (można znaleźć je tu). 

Mój Saturn jest w Strzelcu, więc szukam dat 2014-2017. 

Następnie szukam, kiedy Saturn był w 28 stopniu Strzelca. Wychodzi mi 9 grudnia 2017. 

powrót saturna

Tak naprawdę za aspekt uważa się wszystko w okolicach 3 stopni od dokładnej pozycji, zatem mój specjalny czas Powrotu Saturna przypada na grudzień 2017. 

Robię ten kurs z Marissą Peer na platformie Mindvalley. Polega on na pracy z podświadomością i przekonaniami w zakresie: mindsetu, zdrowia, pieniędzy i miłości. Marissa pokazuje jak wejść w stan autohipnozy i zaopatrza nas w 4 nagrania, których należy słuchać przez co najmniej 21 dni (ja na razie robię codziennie hipnozę na zmianę przekonań w relacjach) Jesteś ciekawa jak możesz wykorzystać hipnozę do swoistej autoterapii? Zacznij od tego nagrania, które dostępne jest za darmo. 

Możesz też skorzystać z tego kalkulatora Powrotu Saturna

Według niego mój Powrót Saturna zaczął się 24.12.2014 i zakończył 20.12.2017. 

W tym czasie wyprowadziłam się po raz pierwszy do Portugalii, potem do Warszawy, zaczęłam pracę, a w grudniu 2017 roku po raz pierwszy zapytałam kogoś jak bardzo poważnie widzi ten związek i powiedziałam nie na jakiekolwiek breadcumbs… i zupełnie jak Rachel złamałam sobie na chwilę serce. 

Pamiętasz odcinek Przyjaciół „Ten, w którym wszyscy kończą 30 lat”?

(oglądałam go gdzieś pod koniec liceum i wizja 30 wydawała mi się tak odległa, a tu bam, dawno mam ją za sobą)

W tym odcinku Rachel postanawia zerwać z dużo młodszym od siebie Tagiem stwierdzając, że to do niczego nie prowadzi. 

Do takich właśnie decyzji skłania nas Powrót Saturna. On chce, żebyśmy wzięli odpowiedzialność za swoje życie, stawili czoła swoim lękom i obawom. 

Każe budować finansowe imperium, stawiać stabilne fundamenty, powiedzieć tak przed ołtarzem, adoptować pieska, rozwieść się, zacząć robić to, co chcemy robić i zarabiać na tym pieniądze, wyjechać na drugi koniec świata albo wziąć kredyt, który spłacimy dopiero przy kolejnym Powrocie Saturna. 

Nie jest to nic złego. 

Wprawdzie Saturn to karmiczny tatuś, ale taki, który chce dla nas dobrze. Chce tylko sprawdzić, czy wykorzystujemy w pełni swój potencjał i żyjemy autentycznie. 

I wprawdzie czas Powrotu Saturna może wiązać się z kryzysem, ale w końcu to z kryzysu powstają najpiękniejsze rzeczy.A jeśli już działasz w zgodzie z własną duszą, to ten czas będzie przejściem do kolejnego etapu, gdzie czeka cię wolność, zaufanie do siebie, spełnienie, poczucie bezpieczeństwa i niezachwiana pewność siebie. 

Jeśli jesteś na dobrej ścieżce, Saturn cię wynagrodzi (gałką lodów za każdą piątką na świadectwie). Jeśli nie – będziesz powtarzać klasę over and over again. 

naszyjnik saturn

Saturn 🪐 to: 

 • struktura
 • ojciec
 • odpowiedzialność 
 • czas
 • granice
 • ograniczenia
 • cierpliwość
 • dojrzałość 
 • limity 
 • autorytety 
 • dyscyplina 
 • zasady
 • nauczyciel
 • rozsądek
 • konserwatyzm
 • dojrzałość 

Znaki Zodiaku, które są przyporządkowane Saturnowi to: Koziorożec ♑️ i Wodnik ♒️
Dzień tygodnia: sobota
Karta tarota: karta Świat (ostatnia karta Wielkich Arkan, która kończy podróż zaczętą przez Głupca)

Saturn w mitologii i legenda o Saturnie

Saturn był jednym z 12 tytanów – pierwszych mieszkańców ziemi, których stworzyli Gaia i Uran. 

Ale Uran nie był zbyt dobrym ojcem i zabijał swoje dzieci. Wkurzona Gaja poprosiła pozostałe dzieci o pomoc. Zgłosił się Kronos, który zaczaił się na Urana i wykastrował go jednym cięciem noża. 

I oczywiście został królem. 

Wziął ślub ze swoją siostrą Rheą i panowali nad światem. Jednak Wyrocznia przepowiedziała, że jeden z synów będzie chciał go pozbawić tronu, więc na wszelki wypadek Kronos połykał wszystkie swoje dzieci zaraz po ich urodzeniu. 

Kiedy urodził się Zeus, jako szóste dziecko, Rhea ukryła go i dała Kronosowi kamień do połknięcia. 

Zeus przeżył i jako dorosły młodzieniec zatrudnił się jako służący u swojego ojca. Kiedy nadarzyła się okazja, dał mu truciznę do wypicia. Kronos tak się porzygał, że wypluł wszystkie swoje dzieci. Rozpętała się wojna. Kronos przegrał i został zesłany do krainy ciemności Tartaru, żeby przemyśleć swoje zachowanie. 

W mitologii rzymskiej Kronos to właśnie Saturn. 

I tak też jest z Powrotem Saturna: musimy wyciągnąć lekcję ze swoich błędów. 

„Czas w okolicach moich 30 urodzin był (i nadal jest!) mocno przełomowy. Poczułam, że chcę zacząć kreować życie dokładnie tak, jak chcę. Założyłam firmę, zaczęłam inwestować swój czas w tworzenie treści, weszłam w dobry związek. Przede wszystkim jednak zaczęłam się mierzyć ze swoimi demonami i ograniczającymi przekonaniami, co poskutkowało podjęciem decyzji, z którą biłam się od dłuższego czasu – poszłam na terapię. Zdecydowanie jest to moment w życiu, w którym przeżywa się emocjonalny rollercoaster. Widzę to również rozmawiając z moimi przyjaciółmi, którzy są w podobnym wieku. Po prostu zaczyna się odkrywać prawdy o sobie, które do tej pory były ukryte, a ponadto można krytycznym okiem spojrzeć na to, co działo się w przeszłości i jak to nas ukształtowało jako ludzi. W tej chwili głównie przyglądam się temu, co chciałabym zmienić lub poprawić i jakie cele chcę zrealizować w najbliższych latach.”

Alexa Trachim, @alexatrachim, autorka bloga alexatrachim.com

30 to nowe 18. Według Kosmosu (i według nauki) jesteś dorosła dopiero około 30.

Gdyby Rachel miała okazję przeczytać ten artykuł na temat badań, które pokazały, że mózg człowieka rozwija się do 25 roku życia, na pewno by się tak nie przejmowała swoją 30. 

Nawet jeśli już dawno zdmuchnęliśmy świeczki z tortu na swojej osiemnastkowej imprezie, to trzeba pamiętać, że dopiero w wieku około 20 lat zachodzą ważne zmiany w korze przedczołowej i innych obszarach naszego mózgu. To są te części, które są odpowiedzialne za interakcje społeczne, sposób, w jaki regulujemy emocje, jak kontrolujemy impulsywne zachowania, oceniamy ryzyko i tworzymy długoterminowe plany.

Oczywiście, mózg jest neuroplastyczny i rozwija się cały czas. Można tylko powiedzieć, że dostajemy szerszy dostęp do umiejętności, empatii, zorganizowania, kontroli siebie długo po osiemnastce. 

W okolicach 30 wypłyną wszystkie złe wybory, jakich dokonaliśmy w życiu (a raczej zdamy sobie z nich sprawę dzięki w korze przedczołowej). 

Możesz obudzić się i stwierdzić, że do tej pory tylko oszukiwałaś siebie, że robisz to, zawsze chciałaś robić. Podczas gdy tak naprawdę robiłaś to, do czego zmuszało cię społeczeństwo i szłaś schematem, którego nie ty byłaś autorką. 

naszyjnik saturn

Vishen Lakhiani nazywa to brules, czyli bulshit rules, których trzymamy się w życiu. Wydaje nam się, że są to dobre zasady przyjęte przez społeczeństwo. Tak bardzo nam się wydaje, że ich nie podważamy i ślepo stosujemy. Należą do nich: musisz wybrać odpowiednie studia, musisz pracować ciężko, żeby osiągnąć sukces, wszyscy biorą ślub zaraz po studiach, więc i ty powinnaś, wszyscy zarabiają 5k zaraz po studiach, więc i ty powinnaś… dopisz swoje. 

Możesz stwierdzić, że osoba, z którą jesteś nie pomaga ci w budowaniu lepszej wersji siebie, a wręcz hamuje. Natomiast znajomi, którymi się otaczasz wcale nie odpowiadają twoim wartościom. 

Saturn obudzi cię, jeśli żyłaś na autopilocie (jak obudził Julie Roberts w filmie Jedz módl się kochaj). 

W tym czasie pozbywasz się tego co ci nie służy i stajesz się swoją wersją siebie. Może cię najść ochota, żeby stworzyć coś znaczącego, coś, co zostanie docenione i zapamiętane przez innych. Masz wrażenie, że woła cię twoje życiowe przeznaczenie. 

Powrót Saturna sprowadza się do zadania sobie pytań: 

 • Co lubisz robić?
 • W czym jesteś dobra? 
 • Czego świat potrzebuje? 
 • Jak mogę to zrobić, żeby mi zapłacili za to, co lubię robić?

Saturn, chce, żebyśmy w pełni wykorzystali swój potencjał, realizowali misję swojej duszy. Jest gotów dać kosmiczne wsparcie tym, którzy chcę podjąć się tego zobowiązania.

Skąd wiedzieć, jaki mam potencjał? 

Zapytaj siebie 🙂

Praktykuj journaling, zadawaj sobie pytania. Buduj kontakt ze swoją intuicją rozkładając tarota

Albo sięgnij po swój kosmogram

Wiele na temat celu Twojej duszy powie ci: 

Twój kosmogram pokazuje twój potencjał, to co chcesz osiągnąć w życiu, jakie niepowodzenia mogą stanąć ci na drodze i jak z nimi sobie poradzić. 

Saturn w kosmogramie osobistym jest projekcją naszych obaw. Jest tym, jak podchodzimy do autorytetów oraz lekcją, jaką musimy przerobić. 

Saturn w poszczególnych znakach zodiaku a Powrót Saturna

Lisa Stardust (swoją drogą genialne nazwisko do zajmowania się astrologią, zupełnie jak Starczewska 🤩) w swojej książce Saturn Return Survival Guide Navigating This Cosmic Rite of Passage opisuje znaczenie Saturna w poszczególnych znakach zodiaku oraz domach horoskopowych w odniesieniu do Powrotu Saturna. Zrobię tu małe podsumowanie tego, co opisała w swojej książce: 

naszyjnik saturn

Saturn włada znakiem Koziorożca i Wodnika oraz 10 i 11 domem horoskopowym. Jest w wywyższeniu w znaku Wagi i w 7 domu. Tu zatem czuje się dobrze.

Saturn jest na wygnaniu w znaku Raka i Lwa oraz w 4 i w 5 domu. Jest w upadku w Baranie i w 1 domu. Tu nie czuje się najlepiej. 

Saturn 🪐 w Baranie ♈️

Baran jest porywczy, a to nie podoba się zdyscyplinowanemu Saturnowi. Ci, którzy mają Saturna w Baranie podczas Powrotu Saturna będą musieli się nauczyć, że życie to nie zawody oraz popracują na swoją umiejętnością współpracy z innymi.  

Saturn 🪐 w Byku ♉️

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o zamiłowaniu do stabilności finansowej, bardzo konserwatywnych poglądach mnóstwo niepewności w sferze seksualnej. Ci, którzy mają Saturna w Byku podczas Powrotu Saturna będą musieli nauczyć, że kasa to nie wszystko i że warto doceniać piękno w życiu nie tylko z materialnego poziomu. 

Saturn 🪐 w Bliźniętach ♊️

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o szczerych zamiarach, zorganizowaniu w sferze intelektualnej, zamiłowaniu do prywatności i mówieniu nie plotkom. Ci, którzy mają Saturna w Bliźniętach podczas Powrotu Saturna będą się uczyć jak uporządkować swoje przekonania, analizować i podejmować decyzje, jak wyrażać swoje uczucia, jak być mniej krytycznym w stosunku do innych. 

Saturn 🪐 w Raku ♋️

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o trudnościach w tworzeniu jakichkolwiek struktur, bo Rak ciągle się zmienia, tak jak Księżyc przechodzi przez swoje fazy. Jego właściciel czas nie może wyrazić dobrze swoich uczuć, choć bardzo tego pragnie. Ci, którzy mają Saturna w Raku podczas Powrotu Saturna mogą doświadczyć kryzysu emocjonalnego. Będą uczyć się jak dbać o innych bez dawania z siebie za dużo. 

Saturn 🪐 w Lwie ♌️

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o kreatywności, ale trochę ograniczonej. Saturn uspokaja trochę zapał Lwa do popisywania się. Ci, którzy mają Saturna w Lwie podczas Powrotu Saturna mogą mieć trudności w zarabianiu pieniędzy na swojej kreatywności, mogą czuć się wypaleni, mało zainspirowani. Odniosą sukces wtedy, kiedy nauczą się zarządzać swoją kreatywnością produktywnie.

Saturn 🪐 w Pannie ♍️

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o skłonności do skupiania się na szczegółach tak bardzo, że taka osoba nie zauważa ogółu. To może prowadzić do obsesyjnych myśli i niepokojów. Ci, którzy mają Saturna w Pannie podczas Powrotu Saturna będą zmuszeni nauczyć się, że nie wszystko jest doskonałe i zaprzestać wymagać od siebie tak dużo. Życie nie powinno być brane tak serio i ma prawo być nieprzewidywalne. 

Saturn 🪐 w Wadze ♎️

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o dużym skupieniu na relacjach tak bardzo, że taka osoba może zapomnieć o sobie. Ci, którzy mają Saturna w Wadze podczas Powrotu Saturna będą mieć wyzwanie, żeby znaleźć strukturę w pracy i w związkach, nauczyć się kompromisu i nauczyć się oszczędzać.

Saturn 🪐 w Skorpionie ♏️

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o potrzebie posiadanie głębokiego celu w życiu. Takie osoby mówią one nie nic nieznaczącym przyjaźniom i związkom. Oddadzą swoją energię tylko wtedy, kiedy mają pewność, że mogą liczyć na jakąś przyszłość z tą osobą. Ci, którzy mają Saturna w Skorpionie podczas Powrotu Saturna staną przed decyzją dotyczącą tego, czy idą dobrą drogą (bo nie mogą sobie pozwolić na spontaniczne zmiany). Odkryją też swoją intuicję i zrobią to, co im mówi przeczucie: albo odejdą albo zostaną. 

Saturn 🪐 w Strzelcu ♐️

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o tym, że osoba lubi sprawdzać fakty i wszelkie informacje, jakie dostaje. Jest wręcz intelektualnym wyzwaniem dla innych. Najlepsza kariera to uczelnie wyższa, lub nauka innych. Ci, którzy mają Saturna w Strzelcu podczas Powrotu Saturna mogą mieć szansę na zagraniczne podróże (głównie dzięki pracy) i nauczą się podejmować małe ryzyka, zwłaszcza te w kwestii pieniędzy i miłości.

Saturn 🪐 w Koziorożcu ♑️

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o bardzo dojrzałym i dorosłym podejściu do życia od wczesnych lat. Ci, którzy mają Saturna w Koziorożcu podczas Powrotu Saturna wrócą do dzieciństwa. Zwłaszcza jeśli musieli szybko dorosnąć i prą do przodu ze swoją karierą, mogą doświadczyć strat. To będzie mały powrót do dzieciństwa, do zabawy. Ich powrót Saturna to zawołanie, żeby cieszyć się i bawić się, zanim zbudują swoje imperium.

Saturn 🪐 w Wodniku ♒️

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o chęci działania na rzecz ludzkości. Ci, którzy mają Saturna w Wodniku podczas Powrotu Saturna czeka ich intensywny rozwój intelektualny i osobisty. Pozostawią za sobą stare przekonania i przyjmą nowy punkt widzenia stając się oryginalną osobowością. Taką, jaką zawsze chcieli być. 

Saturn 🪐 w Rybach ♓️

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o poczuciu winy i dużych wyrzutach sumienia. Takie osoby mają zdolność do manifestowania swoich marzeń, ale jeśli tylko sobie pozwolą. To ich niepewność powstrzymuje je przed osiągnięciem swoich celów. Ci, którzy mają Saturna w Rybach podczas Powrotu Saturna nauczą się jak nawigować przez swoje emocje i być bardziej współczującym dla samego siebie, jak płynąć razem z flow. Nauczą się, że nie muszą dźwigać na swoich barkach ciężaru całego świata. 

Saturn w poszczególnych domach horoskopowych a Powrót Saturna

Poniższe zestawienie również zostało wykonane na podstawie książki Saturn Return Survival Guide Navigating This Cosmic Rite of Passage. 

Na początek mała grafika przedstawiająca to, jak rozkładają się domy horoskopowe: 

Saturn oznacza zasady, ograniczenia. Patrząc na to, w którym domu horoskopowym znajduje się Saturn można wywnioskować, w jakim obszarze życia te blokady występują i co może się zmienić podczas Powrotu Saturna. 

Saturn 🪐 w 1. domu horoskopowym

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o osobie, która bierze życie bardzo poważnie. Podczas Powrotu Saturna może powrócić uraz wobec rodziny za to, że musiała tak wcześnie dorosnąć. Karmiczną lekcją jest odnalezienie dziecka w sobie: chodzenie na lody, beztroska zabawa, spędzanie trochę czasu w samotności. 

Saturn 🪐 w 2. domu horoskopowym

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o kłopotach finansowych i niskiej samoocenie, braku elastyczności, jeśli chodzi o poglądy oraz o finanse. Takie osoby martwią się, co inni powiedzą i czy to jest zgodne z normami socjalnymi. Podczas Powrotu Saturna doświadczą kilku aha! momentów, będą się uczyć kochać siebie, będą pracować z pewnością siebie i zmieni się ich relacja do pieniędzy. Karmiczną lekcja jest niedbanie o materializm i bogactwo, ale docenianie siebie. 

Saturn 🪐 w 3. domu horoskopowym

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o braku ochoty na plotki jest szczerości i uczciwości. Możliwe mieć nieporozumienia z rodzeństwem, ponieważ dla takiej osoby są swego rodzaju autorytetem. Takie osoby Podczas Powrotu Saturna będą musiały rozwiązać problemy z rodzeństwem, zadbać o relacje. Będą szukać odpowiedzi, które pomogą im podjąć decyzje dotyczące następnych kroków w życiu. Być może ujawnią się jakieś sekrety z dzieciństwa. To czas, żeby użyć siły swojego głosu i mocy, jaką mają słowa. 

Saturn 🪐 w 4. domu horoskopowym

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o potrzebie chronienia swojej prywatności. Dom to świątynia. Takie osoby mają też bliską relację z matką. Podczas Powrotu Saturna mogą liczyć się z problemami z rodzicami, zwłaszcza z matką. Może się coś zmienić w związku z ich domem: zakup, spadek. 

Saturn 🪐 w 5. domu horoskopowym

Takie umiejscowienie Saturna sprawia, że osoba jest romantyczna, ale ma wysokie wymagania względem partnera. Istnieje pewne tabu jeśli chodzi o seksualność, dzieci pojawią się późno. Podczas Powrotu Saturna może nastąpić blokada, jeśli chodzi o kreatywność podejmą finalną decyzję z kim i jak będą chodzić na randki, jak odzyskać swoją inspirację i odkryć swoją seksualność.

Saturn 🪐 w 6. domu horoskopowym

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o tym, że osoba lubi pracować i powoli posuwać się w kierunku swoich goli. Podczas Powrotu Saturna może pojawić się wyczerpanie, wypalenie, przytłoczenie pracą i brak czasu na dbanie o siebie. Takie osoby będą tworzyć rutynę dbania o siebie i swoje zdrowie. 

Saturn 🪐 w 7. domu horoskopowym

Takie umiejscowienie Saturna może oznaczać wczesne małżeństwo. Dla takiej osoby ktoś starszy, doświadczony i stabilny wydaje jest bardzo atrakcyjny. Podczas Powrotu Saturna będą decydować z kim chcą finalnie być i przepracowywać wszelkie schematy związane ze związkami. 

Saturn 🪐 w 8. domu horoskopowym

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o tym, że taka osoba nie lubi zmian w życiu, zawsze stara się spłacać wszystko wcześniej, nie jest rozrzutna, Podczas Powrotu Saturna dokona się transformacja na poziomie osobistym oraz finansowym (to może też oznaczać jakiś spadek).

Saturn 🪐 w 9. domu horoskopowym

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o tym, że taka osoba uwielbia intelektualne zagwozdki, nie lubi ryzyka, podejmuje rozsądne decyzje zwłaszcza przy wyborze studiów. Podczas Powrotu Saturna taka osoba może oddać się pracy naukowej i zacząć podróżować. 

Saturn 🪐  w 10. domu horoskopowym

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o tym, że kariera może wzywać od wczesnych lat i taka osoba z chęcią zostanie jakimś szefem. Świadczy też o dużej odpowiedzialności w pracy. Podczas Powrotu Saturna przyjdzie czas na zastanowienie się nad motywami, które przywiodły takie osoby na profesjonalną ścieżkę. Być może nastąpi zmiana tej ścieżki nawet na taką mniej płatna – jeśli bardziej odpowiada wyznawanym wartościom.

Saturn 🪐 w 11. domu horoskopowym

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o towarzyskiej osobie, ale która nie lubi należeć do zbyt wielu grup społecznych. Przyjaźnie bierze na poważnie. Podczas Powrotu Saturna może znaleźć sobie nową ciekawą grupę znajomych, z którymi będzie mogła prowadzić poważne rozmowy na poważne tematy.

Saturn 🪐 w 12. domu horoskopowym

Takie umiejscowienie Saturna świadczy o jakimś poczuciu winy. Takie osoby mogą wpadać w związki, w których są niedoceniane. Podczas Powrotu Saturna będą starały się zrozumieć schematy rządzące ich związkami, będą analizować ich relacje z rodzicami oraz pracować z emocjami. 

Aspekty Saturna, czyli co pomaga, a co przeszkadza

Na to, jak Saturn realizuje się w Twoim horoskopie wpływają aspekty, czyli relacje, jakie Saturn ma z innymi planetami i światłami. Nie będę opisywała wszystkich kombinacji, ponieważ jest ich dużo. 

Możesz je rozpracować z pomocą profesjonalnego astrologa, który przeanalizuje twój kosmogram

Poniżej przedstawiam najważniejsze aspekty. Sprawdź, czy któryś z nich nie występuje pomiędzy twoim Saturnem a innymi planetami i światłami:

 • Koniunkcja 0° – Połączenie energii. Ogniskuje, integruje, stymuluje
 • Półsekstyl 30° – Pierwszy przejaw różnic pomiędzy funkcjami planet. Obiecuje, zachęca, ułatwia 
 • Sekstyl 60° – Uznanie indywidualnego charakteru energii, jakie reprezentują planety. Inicjuje, modyfikuje, wspiera
 • Kwadratura 90° – Krytyczny punkt zwrotny, napięcie, wewnętrzny konflikt, kryzys, który wymaga akcji. Rywalizuje, blokuje
 • Trygon 120° – synteza energii, tworzy harmonię, łatwość ekspresji, osiąganie po najmniejszej linii oporu. Rozwija, harmonizuje, stabilizuje
 • Kwinkunks 150° – Przecenianie lub niedocenianie niektórych funkcji planet. Niepokoi, frustruje, uświadamia
 • Opozycja 180° – Jednoczesne funkcjonowanie dwóch różnych postaw. Konfrontacja, antagonizm

Inne powroty

Co 7 lat następuje kwadratura Saturna do Saturna natalnego. To taki mały kryzys i małe sprawdzenie naszego Karmicznego Nauczyciela jak nam idzie. 

W wieku ok. 15 lat i 44 lat występuje opozycja Saturna do Saturna natalnego. Następuje transformacja w związkach, po czterdziestce mogą wrócić tematy z Powrotu Saturna i pojawić się jakiś żal, że nie żyjemy zgodnie z naszym potencjałem. 

W wieku ok. 60 lat następuje Drugi Powrót Saturna, kiedy albo jesteśmy szczęśliwi i spełnieni w życiu albo znów mamy kryzys. Około 90 roku życia następuje Trzeci Powrót Saturna, który składnia do podsumowań życia. 

Tarot na Powrót Saturna

W tarocie Saturn reprezentuje karta Świat. To ostatnia karta Dużych Arkan, która kończy podróż głupca… po to, żeby zacząć ja od nowa bogatym w nowe mądrości. Ta karta reprezentuje uczucie spełnienia, kiedy kończymy jakiś etap w życiu. 

Spróbuj tych rozkładów tarota na Powrót Saturna (na podstawie książki Saturn Return Survival Guide Navigating This Cosmic Rite of Passage)

Rozkład I

Pierwsza karta: główny temat twojego Powrotu Saturna, jego ogólna energia 
Druga karta: najważniejsza lekcja
Trzecia karta: schemat w życiu, któremu należy się przyjrzeć
Czwarta karta: jaka będzie nagroda za twoją ciężką pracę nad sobą?

Rozkład II

Pierwsza karta: jakie są moje wartości?
Druga karta: Co może mi pomóc na drodze do realizacji moich wartości? 
Trzecia karta: Co będzie problemem na tej drodze? 
Czwarta karta: Jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce, jak z niej skorzystać?

Journaling na Powrót Saturna

Pytania, które możesz sobie zadać podczas Powrotu Saturna: 

 1. Czy osoba, z którą jesteś podziela twoje cele i wartości? 
 2. Jakimi cechami powinna się odznaczać osoba, z którą chciałabyś być, żebyście pasowali do siebie pod względem celów i wartości? 
 3. Co sprawi teraz, że poczujesz się stabilnie i bezpiecznie? 
 4. Co możesz zrobić jutro, żeby przybliżyć się do tego uczucia stabilności i bezpieczeństwa? 
 5. Jakie zmiany chcesz wprowadzić w swoim życiu, które będą miały znaczenie po 30 roku życia? 
 6. Co robisz, co ci nie służy? Szczerze
 7. Jaka jest twoja codzienna rutyna? Czy masz jakąś?
 8. Czy lubisz trzymać się dyscypliny? 

Jak przetrwać Powrót Saturna? 

Przede wszystkim pamiętaj, że to nie jest destrukcyjny czas w Twoim życiu. To czas zmian, transformacji. Chociaż wszyscy lubimy, kiedy zmiany idą gładko jak załatwienie sprawy w niemieckim urzędzie, wszystko jest na czas jak Uber i przechodzimy z jednej fazy do drugiej tak samo przyjemnie jak bookujemy Airbnb. Ale Powrót Saturna bardziej przypomina ściąganie hybrydy – najpierw musi być nieprzyjemne uczucie i wrażenie bałaganu, żeby potem cieszyć się z nowego koloru. 

 1. Bądź szczera ze sobą. Pisz journal, idź na terapię, zapytaj, czego potrzebuje twoje ciało. 
 2. Bądź dla siebie dobra i wyrozumiała. Nawet, jeśli popełniasz błędy.
 3. Bądź odpowiedzialna. 8-stopniowa skincare routine, jarmuż na śniadanie i mówienie nie destrukcyjnym związkom. 
 4. Pracuj. Stwórz jakiś projekt, jakiś biznes po pracy. Rób to, co lubisz i sprawdzaj stan konta spodziewając się pieniędzy za to.