ile kosztuje kosmogram

Ile kosztuje kosmogram w 2023 roku, kiedy to tyle astrologicznych ciekawostek można znaleźć na instagramie? 

U mnie kosmogram kosztuje 222 zł. W tej cenie otrzymujesz: 

  • 1 h nagranie wideo, które możesz obejrzeć pod wygodnym linkiem
  • automatyczną transkrypcję nagrania

>>> Zamów kosmogram<<<

Dlaczego w ogóle warto zrobić sobie kosmogram

“Cokolwiek powstaje lub zdarza się w tym momencie czasu, ma cechy tego momentu czasu.”

C.G Jung

Każde zdarzenie, a takim też są Twoje narodziny ma cechy tego momentu, w którym nastąpiło. Kosmogram to nic innego jak układ nieba w danej chwili. Jest obrazem tej chwili, a więc przedstawia cechy, które Ty posiadasz. 

Muzyka niebieska i harmonia sfer

Istnieją teorie, w których planety w czasie swych ruchów po firmamencie wytwarzają harmonię dźwięków, tak zwaną “muzykę niebieską”. Nie jest ona słyszalna dla ludzi, ale niemal wszyscy znamy jej ziemskie odbicie – muzykę graną przez instrumenty. Jeśli teraz uśmiechasz się z niedowierzaniem, to zgaszę ten uśmiech informując Cię, że ta teoria została stworzona przez one and only guru matematyki – Pitagorasa.

W astrologii harmonia sfer wyrażona jest poprzez teorię aspektów (nie bój się, wytłumaczę Ci wszystkie Twoje kwadratury i trygony). Tu matematyczne proporcje skali muzycznej zastosowane zostały do mierzenia kątowych odległości między planetami. Czasem coś gra (trygon), a czasem coś zgrzyta (kwadratura).

Pitagoras i Platon  nauczali, że człowiek jest mikrokosmosem, czyli odzwierciedleniem Wszechświata (makrokosmosu) w miniaturze i wszystkie prawa świata zewnętrznego mają swoje odpowiedniki w świecie wewnętrznym. 

“As above, so below, as within, so without, as the universe, so the soul… “

Hermes Trismegistus

Ale powodem, dla którego kosmogram pomaga zrozumieć siebie i jest trafnym odzwierciedleniem Twoich potencjałów nie są tylko planety i ich ustawienie. 

Porozmawiajmy o archetypach, które drzemią w nas

To archetypy sprawiają, że w mig łapiemy energię naszego kosmogramu. Trochę tak jak w życiu – nieważne co się wydarzyło, ważne, jakie znaczenie temu przypisujemy. Pytanie tylko, czy jesteśmy w stanie dobrze odczytać to znaczenie?

Archetypy to reprezentacje psychologiczne koniecznych reakcji na pewne typowe sytuacje. Pomagają nam sięgnąć do podświadomości zbiorowej, stąd są uniwersalnie dostępne każdemu z nas. To templejty i blueprinty naszej świadomości, które istnieją niezależnie. Mają swoje kolory, kształty, cechy. 

Planety, znaki zodiaku i domy horoskopowe są symbolami o określonych kolorach, kształtach i cechach, które tworzą Twoją osobowość charakterystyczną dla danej chwili, dnia i godziny, w której się urodziłaś. Funkcje przypisywane planetom obejmują swoim zakresem wszystkie najistotniejsze funkcje psychiczne, pragnienia i potrzeby, realizowane przez każdego z nas. W astrologii nie da się uciec przed niczym. 

“Wewnętrzne gwiazdy człowieka są, w swych właściwościach, rodzaju i naturze, poprzez ich bieg i pozycje, jak jego zewnętrzne gwiazdy, a różnią się tylko formą i materiałem. Jeżeli chodzi o ich naturę, jest ona taka sama jak w eterze i mikrokosmosie, człowieku. Albowiem Słońce, Księżyc i wszystkie planety, a także gwiazdy i cały chaos są w człowieku.”

Paracelsus 1493-1541

To od Ciebie zależy czy zauważysz tę synchroniczność pomiędzy tym, co na górze, a tym, co na dole. Pomiędzy tym, co na zewnątrz, a tym, co wewnątrz Ciebie. 

Język astrologii jest magiczny, to prawda. Ale dotyczy zwyczajnych rzeczy, które dotyczą każdego z nas niezależnie od pochodzenia i statusu.

Archetypy są wszędzie. Są używane w religiach, mitach, legendach, baśniach. No i też w astrologii. W praktyce przejawiają się w naszych zachowaniach, podejściu do życia, w naszych snach. Są siłą stojącą za ludzkim działaniem. 

Zobaczmy co trafia do Ciebie i Twojej podświadomości

Archetypy mieszkają sobie w podświadomości i niby mamy z nimi dobry kontakt i szybko je rozumiemy, ale często pozwalamy na to, aby wpływały na nas w typowy sposób. Często bez naszej wiedzy. Odziedziczyliśmy je po całej społeczeństwie tego świata i uruchamiamy za każdym razem, gdy mamy do rozwiązania jakiś problem.

Jak się z nimi zaprzyjaźnić i działać bardziej zgodnie ze swoją duszą niż wgranymi schematami? 

Astrologia to po prostu metafora

Sięgnąć po metaforę. 

“Świat duszy jest symboliczny, a jego pokarmem jest metafora. Kiedy rozumiesz symboliczny wymiar swojego życia, karmisz swoją duszę – pisze Marion Woodman w swojej książce Świadoma kobiecość. 

Dalej kontynuuje:

“Musimy poszukać dostępu do tego symbolicznego wymiaru, bo nie jesteśmy jedynie zwierzętami i nie jesteśmy jedynie bogami. Potrzebujemy mostu łączącego wymiar zwierzęcy z boskim, a jest nim symbol. Dzieci doskonale to rozumieją. Uwielbiają baśnie.

(…) Dopóki mamy do czynienia z teorią, nie odwołuje się ona do rzeczywistych przeżyć słuchaczy i mogą oni być tak zajecie słowami, że nie będą zdawać sobie sprawy z tego, że zwracam się do ich ciał. Gdy tę sama teorie przedstawię pod postacią obrazów, choć umysł może jej nie usłyszeć, to ciało odpowie. A jeżeli będzie ona rozbrzmiewać w ciele, prędzej czy później dostanie się na poziom świadomości. Według mnie powieść czy metafora mają bardziej bezpośrednie działanie. 

Za pomocą metafory zrozumiesz siebie

Metafora to z greckiego przemieniać. To narzędzie przetwarzania surowych wzorców nieświadomej energii w formę, która może być przyjęta przez świadomość.”

Metaforyczny język astrologii pozwala nam wyciągnąć na powierzchnię to, co mieliśmy gdzieś ukryte w podświadomości. 

Tak naprawdę nie chodzi o to, żebyś zastanawiała się, czy Twój słoneczny znak zodiaku dobrze Cię opisuje, czy faktycznie masz takie potrzeby jak mówi opis Twojego znaku Księżyca. Ważne jest to, czy coś Cię rusza, kiedy to czytasz – jeśli tak, to jest to prawdziwe. 

Medytacja mandali

Kosmogram jest jak mandala, w którą wpisane są symbole (planety, znaki zodiaku), które reprezentują różne siły. Medytowanie mandali w buddyzmie i hinduizmie miało doprowadzić do stanu, w którym uświadamiamy zostają głębokie pokłady podświadomości. Po co to robić? Większość czasu działamy kierowani podświadomością, do tego nie zdajemy sobie sprawy, że być może operujemy na wgranym nam złym programie komputerowym (czyli uwarunkowanym według tego, co przekazano nam w dzieciństwie). 

Twoja mandala-kosmogram jest też swego rodzaju psychogramem, czyli obrazem psyche na tle kosmosu, który ukazuje głębsze struktury umysłu ludzkiego. Jej analizowanie pomaga dotrzeć do prawdy o sobie, wolnej od warunków, jakie postawiono przed nami w dzieciństwie. 

Dlatego zachęcam cię do studiowania tej mandali zawsze jak najdzie Cię potrzeba. Być może dzięki temu odkryjesz swój potencjał, dotrzesz do wniosków, które są na co dzień dla Ciebie niedostępne, bo działasz, idziesz do przodu na automacie. 

Może nie wiesz kim tak naprawdę jesteś?

“Jesteśmy przepełnieni i okaleczeni jednocześnie odgrywającymi się w głowie starymi wzorcami i głosami rodzicielskich kompleksów” – pisze Woodman.

Gdzieś tam po drodze odrzuciliśmy części siebie, żeby przypodobać się społeczeństwu. 

Ale kiedy jesteś w stanie zaobserwować archetyp, który działa wewnątrz Ciebie, możesz odróżnić siebie od archetypu. Zauważenie tej odrębności jest istotne, bo wtedy masz mniejsze prawdopodobieństwo, że archetyp będzie działał za Ciebie.

K.G Jung opisuje archetypy “the forms which the instincts assume.” (zostawiam to po angielsku, ponieważ moim zdaniem tylko po angielsku brzmi to genialnie). 

Wyobraź to sobie: zakładamy jakąś tezę, uruchamia się nasz instynkt, który aktywuje wzorzec zachowania. To jak uruchamianie programu na komputerze.

Sęk w tym, że mamy w sobie nie jeden archetyp, a wiele. Niektóre aktywują się częściej niż inne, wszystkie mogą zaprzeczać sobie nawzajem, mogą przekrzykiwać się w Twojej głowie: wybierz mnie, użyj mnie, nie! wybierz mnie! Wszystkie są jakimiś fragmentami Ciebie. I mnie. I każdego z nas Tylko w różnych proporcjach. 

Przez emocje ku autentyczności

Naszym celem w pracy z kosmogramem jest zintegrowanie archetypów, wydobycie ich z podświadomości na świadomy poziom. 

Tym, co łączy te wszystkie kawałki nas są emocje. I to one mogą pomóc wydobyć nasze archetypy na zewnątrz.

Emocje są wskazówkami i wiadomościami.

Możesz się denerwować czytając o swoim zawistnym Skorpionie. Ale zastanów się, jaką to wiadomość ma dla Ciebie. Cokolwiek tu napiszę, to ty będziesz znała odpowiedź. Trafi to do Ciebie dzięki emocjom. Nie jest to obiektywną prawdą, ale ty już sama poczujesz w ciele tę metaforę. 

W starożytnej Grecji rozumieli to lepiej: należy czcić wszystkich bogów i boginie. Możesz mieć swoich ulubieńców, ale żadnego z pozostałych nie możesz zignorować. Bóg lub bogini, którego zaniedbasz, będzie tym, który obróci się przeciwko Tobie. 

To, co wypierasz, zadziała przeciwko Tobie. 

Czy przypominasz sobie, że greccy bogowie posiadali wszystkie cechy właściwe ludziom? Mówiąc wszystkie mam na myśli też te ogólnie uważane za negatywne?

Przyznaj się co wypierasz?

I tu dochodzimy do czegoś, co się nazywa praca z cieniem.

Bez nocy nie byłoby dnia. Patriarchalny świat wytrenował nas, że rzeczy są tylko czarne lub białe, nigdy pośrodku. Mądrością kobiet jest widzenie paradoksów, chaotyczność, nieprzewidywalność. 

Jak dużo energii zużywamy zagłuszając paradoksy w nas samych? Po co tracić tę energię?

“Archetypy są świadomymi obrazami energii psychicznej (instynktów), która jest podstawą naszego istnienia. Te diaboliczne są często tymi fragmentami nas samych, o których nie chcemy nic wiedzieć i które z łatwością przerzucamy na innych.” Marion Woodman

Cień to takie psychologiczne określenie na to wszystko, czego nie chcemy widzieć w sobie. Coś, co postanowiliśmy, że nie będziemy posiadać, choć tak naprawdę jest częścią nas. Dotyczy to też pozytywnych cech (dlatego uwielbiamy i idealizujemy gwiazdy rocka).

Te niepretendujące do miana naszej osobowości cechy nie znikają nigdzie. Możemy je w sobie zdusić, ale one wtedy będą siedziały na backstejdżu wciąż mając wpływ na nasze życie. 

“There is no light without shadow and no psychic wholeness without imperfection.”

C.G Jung

Nie martw się, przejdziemy też przez te niezbyt świetliste archetypy Twojego kosmogramu. Mam nadzieję, że jesteś gotowa objąć je samowspółczuciem. To, co może Ci pomóc to fakt, że wszyscy, ale to wszyscy dzielimy te same archetypy. 

Na koniec przypomnę tu już chyba najsłynniejszy cytat Junga: 

“Wszystko to, co irytuje nas w innych, może doprowadzić nas do zrozumienia samych siebie.”

Więc jeśli irytuje cię Twój przyjaciel spod znaku Byka i jego upartość, to znaczy, że czas przyjrzeć się sobie i zastanowić, gdzie nie chcesz zmienić zdania. 

Życzę ci, aby ten kosmogram pomógł Ci odkryć własną unikalność, naprowadził Cię na odepchnięte aspekty siebie, pomógł zrozumieć złożoność swojej osobowości, przyjrzeć się temu, co odepchnęłaś jako nieswoje i nakarmić swoją duszę metaforą.